پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
آیین تجلیل از اساتید مراکز تخصصی حوزه علمیه اصفهان-94/10/19

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، هیچ کاری در عالم بالاتر از معلمی نیست و جایگاه معلم در زندگی بشر، جایگاه حساسی است ، اگر  معلم خود بر صراط مستقیم نباشد از طریق آموزه های غلط در گمراهی هزاران نفر می تواند نقش ایفا کند .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، هیچ کاری در عالم بالاتر از معلمی نیست و جایگاه معلم در زندگی بشر، جایگاه حساسی است ، اگر  معلم خود بر صراط مستقیم نباشد از طریق آموزه های غلط در گمراهی هزاران نفر می تواند نقش ایفا کند .

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در آیین تجلیل از اساتید مراکز تخصصی حوزه علمیه اصفهان به شرح و تفسیر مضامین اخلاقی آیه ای از قرآن کریم پرداخت و اظهار داشت: خداوند در این آیه که به آیه اخلاقی از آن تعبیر می شود می فرمایند:  ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای الهی پیشه کنید و خوب دقت کنید و بیندیشید چه چیزی را برای آخرت خود می فرستید؟

وی ادامه داد:خداوند در ادامه این آیه مجددا پس از دعوت انسان هابه کسب تقوای الهی می فرمایند : اگر من را در دنیا فراموش کردید، من نیز شما را درآخرت فراموش خواهم کرد.

امام جمعه اصفهان به تفسیر این آیه در اشعار مولوی اشاره کرد وگفت: مولوی با الهام گرفتن از این آیه، مفهوم این گفته خداوند را در قالب شعر این چنین بیان می کند که «مثل فراموش شدن انسان از کردار و اعمال خویش همانند شخصی است که زمینی را آباد می کند و پس از تجهیز آن متوجه می شود در زمین شخص دیگری تلاش کرده و تمامی زحمات خود را بی اثر و برای شخص صاحب زمین می بیند.

وی با بیان این که به یاد خداوند بودن تنها از طریق لسانی و گفتن اذکار و اوراد نیست، افزود: یاد خداوند تنها از طریق ذکر گفتن در انسان تجلی نمیکند بلکه تجلی یاد خداوند در انسان در تمامی مراحل زندگی در این است که انسان خطا نکند، معصیت نکند و نیز خلوص خود را از دست ندهد.

مدیر حوزه علمیه اصفهان با بیان این که توفیق درک معارف دینی از بالاترین مصادیق یاد خداوند می باشد افزود: این که انسان توفیق درک معارف دینی را پیدا کند از بالاترین توفیقات الهی است و کسب این جایگاه با نقش و جایگاه معلم همخوانی دارد.

وی با اشاره به این موضوع که هیچ کاری در عالم بالاتر از معلمی نیست و جایگاه معلم در زندگی بشر، جایگاه حساسی است ادامه داد: همان طور که یک معلم می تواند استعداد و گوهر وجودی هزاران نفر را با تعالیم درست رشد و پرورش دهد،اگر این معلم خود بر صراط مستقیم نباشد از طریق آموزه های غلط در گمراهی هزاران نفر می تواند نقش ایفا کند که البته  وی در گمراهی آنان سهیم است و باید جوابگوی اعمال نادرست آنان نیز باشد.

نماینده  ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه یک اشاره استاد دانشگاه می تواند روح دانشجو را تغییر دهد، خطاب به اساتید دانشگاه خاطر نشان کرد: امام علی (علیه السلام) می فرمایند :کسی که می خواهد سرپرستی گروهی را بر عهده بگیرد، ابتدا باید اعمال خود را تصحیح کند و سپس مسئولیت مکتب انسان سازی را بر عهده بگیرد.

وی ادامه داد: بنابراین با توجه به خاص و حساس بودن جایگاه معلم و استاد در پرورش روح انسان و انتخاب مسیر پیش روی، این قشر از جامعه باید در به کاربردن الفاظ، لغات و مفاهیم دقت بیشتری به خرج دهند.

آیت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه حوزه و دانشگاه باید یکسان و هم قدم باهم پیش روند گفت: منظور از این که دانشگاه و حوزه باید در یک راستا عمل کنند این است که دانشگاهیان چگونگی تحقیق و تفحص و مباحثه را از حوزویان فرا گیرند چرا که فقط در حوزه این اتفاق می افتد که جایگاه استاد و دانشجو پس از ارائه درس جابه جا می شود و همین امر به یادگیری و حکاکی مطالب در ذهن دانشجو کمک می کند.

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 19 دی 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18 بار دیگر با حضور پرشور مردم، این فتنه نیز خاموش شد پیام تشکر - 1396/10/16
اخبار بیشتر...