پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 02 اسفند 96
دیدار با عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه-94/11/23

نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در دیدار با عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه به نتیجه رسیدن مذاکرات را ارزشمند دانست و اظهار داشت: سیاست های خارجه رهبر معظم انقلاب برگرفته از قرآن کریم است.

 

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در دیدار با عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ضمن ارزشمند خواندن مذاکرات، از زحمات تیم مذاکره کننده تقدیر کرد و گفت: بارها در پاسخ به کسانی که مذاکرات را زیر سؤال می برند گفته ام که باید برای قضاوت در این مورد قدرت طرف مقابل را نیز در نظر گرفت.

وی خاطر نشان کرد: همین که کشوری تنها چون ایران توانسته است ابرقدرت های جهان را پای میز مذاکره بنشاند، نشان از عظمت و قدرت ایران است.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به آیات 60 تا 63 سوره انفال گفت: در آیه ” وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَ … ” خداوند می فرمایند: و در برابر آنها آنچه توانستید از (نیروی انسانی ، سلاح های روز و هزینه نبرد ) و اسبان بسته و آماده شده ( وسایط نقلیه مناسب ) آماده سازید که بدین وسیله دشمن خدا و دشمن خود و دشمنان دیگری را که شما آنها را نمی شناسید و خداوند آنها را می شناسد ، بترسانید. و هر چیزی که در راه خدا انفاق کنید ( در روز جزا ) به طور کامل به شما داده خواهد شد و بر شما هرگز ستم نمی رود.

وی در ادامه تفسیر این آیه گفت: ملت ایران با پیشرفت در علم و تکنولوژی نظامی دشمن را از جنگ نظامی نا امید کرد، لذا بر اساس آیه “وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْعَلیمُ و اگر به صلح و آشتی گراییدند ، تو نیز بدان بگرای و بر خدا توکل کن که مسلّما شنوا و دانا است” زمانی که دشمن حاضر به مذاکره شد، پای میز مذاکره نشستند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به این مطلب که اگر امام (ره) یا رهبر معظم انقلاب بر دشمنی امریکا و اسرائیل پا فشاری دارند، ریشه قرآنی دارد، گفت: این که کسی فکر کند این ها دست از دشمنی با ما بر می دارند، یا ساده لوح است و یا قرآن را قبول ندارد چرا که در آیه “وَلَن تَرضى عَنکَ الیَهودُ وَلَا النَّصارى حَتّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم”، “لن” نفی ابد است یعنی هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد، (تا به طور کامل، تسلیم خواسته‌های آنها شوی، و) از آیین (تحریف یافته) آنان، پیروی کنی.

وی در خصوص نتیجه برجام نیز اذعان داشت: در آیه 63 سوره انفال خداوند می فرمایند: “وَ إِنْ یُریدُوا أَنْ یَخْدَعُوکَ فَإِنَّ حَسْبَکَ اللَّهُ هُوَ الَّذی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنینَ” و اگر بخواهند تو را ( در صلح و آشتی یا غیر آن ) فریب دهند ، به یقین خداوند تو را بس است اوست کسی که تو را به نصرت ( غیبی ) خود و به وسیله مؤمنان تقویت نمود.

وی اظهار داشت: کشور ما پس از حمله عراق به ایران به سازمان ملل شکایت کرد اما تا زمانی که ایران به بصره نزدیک شد و قدرت ایران آن ها را تهدید کرد، هیچ اقدامی انجام ندادند.

در این دیدار عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: در صحنه بین الملل حق گرفتنی است و کسی حق کسی را به او نخواهد داد، لذا باید اول قوی شد تا بتوان حرفی برای گفتن داشت.

وی اظهار داشت: زمانی سران کشورهای 5+1 حاضر به مذاکره شدند که به واسطه پیشرفت های علمی در بعد نظامی و هسته ای از جنگ نظامی نا امید شدند.

عراقچی تصریح کرد: مقاومت مردم در برابر تحریم ها نیز عامل دیگری برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای بود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: در طول زمان مذاکرات راهنمایی های اندیشمندانه مقام معظم رهبری بسیار کارگشا بود و باعث قوت قلب تیم مذاکره بود.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب هر جا که لازم بود با اقتدار ایستادگی می کردند و هر کجا لازم بود پشت ما بودند و حمایت می کردند و همین امر بسیاری از جاها راه را برای ما باز می کرد.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 24 بهمن 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
بازگشت بانک‌ها به فرهنگ قرض الحسنه، راه بهبود اقتصاد کشور است دیدار مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران – 96/11/25 کارگروه تولید شعر آیینی در اصفهان تشکیل شود دیدار شورای عالی بسیج مداحان استان اصفهان – 96/11/24 افراد بی بصیرت، دستاوردهای انقلاب اسلامی را نمی بینند دوره بصیرت فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان – 96/11/24 حضور در راهپیمایی 22 بهمن، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام است پیام دعوت امام جمعه اصفهان از مردم در راهپیمایی 22 بهمن – 96/11/21 مردم حقیقت اسلام را شناختند و قیام کردند/ “انقلابی ماندن” رمز تداوم انقلاب مصاحبه نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به مناسبت دهه مبارک فجر – 96/11/19 دشمن، ولایت فقیه را هدف گرفته است دیدار کارکنان حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الزمان(عج) – 96/11/17 کارشناسان قوه قضائیه باید از قضات، عادل‌تر باشند دیدار اعضاء هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان – 96/11/17 رشته های تحصیلی دانشگاهی بر اساس نیاز کشور طراحی شود دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15 افتتاح موزه دفاع مقدس استان اصفهان لازم بود در حاشیه افتتاح بخشی از فاز یک مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان - 96/11/15 “اقتصاد مقاومتی” هنوز، روی زمین مانده است اجلاس منطقه ای ائمه جمعه استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری – 96/11/5
اخبار بیشتر...