پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سخنانی در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت در بحث اقتصاد کاستی‌هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در همایش «جهان در پیچ تاریخی؛ نقش جمهوری اسلامی در هندسه جهانی» که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، گفت: برخی کشورهای منطقه هنوز خاندانی هستند، در قرن 21 اصلا معنا ندارد که کشوری ولیعهد داشته و خاندانی باشد. پیش از انقلاب نیز ایران چنین وضعیتی داشت.

وی افزود: قبل از انقلاب مجلسی وجود داشت که جز برخی نقش‌های تقنینی هیچ نقشی در سیاست داخلی و خارجی نداشت. قبل از انقلاب دین هیچ نقشی در حکومت و دولت نداشت در حالی که خمیر مایه مردم اسلام بود.

شمخانی تاکید کرد: سیاست داخلی ایران قبل از انقلاب یک مدیریت امنیتی و مبتنی بر ساواک بود. ایران قبل از انقلاب هیچ جایگاه جهانی نداشت.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های رژیم پهلوی گفت: شاه ادعای تمدن بزرگ را داشت و ساختاری (اقتصادی) را ایجاد کرد و برخی مشکلات اقتصادی ما هم اکنون ناشی از آن ساختار است.

شمخانی: حدس زده می‌شود که در انتخابات پیش‌رو میزان مشارکت بیش از 65 درصد باشد

نماینده مقام معظم رهبری درباره انتخابات هفتم اسفند نیز گفت: حدس زده می‌شود که میزان مشارکت در انتخابات پیش رو بیش از ۶۵ درصد باشد که بیشتر از کشورهای منطقه است. حضور گسترده مردم از ارکان سیاست داخلی ایران است و جمهوری اسلامی هیچگاه نسبت به حضور مردم استغنایی عمل نکرده است.

شمخانی ادامه داد: ایران امروز لنگر ثبات منطقه است و این موضوعی است که منطقه، فرامنطقه و مردم دیگر کشورها آن را می‌گویند. اما در بحث اقتصاد کاستی هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: یرواند ابراهمیان (استاد تاریخ دانشگاه شهر نیویورک و ایرانشناس برجسته) می‌گوید که ایران در قرن بیستم با گاوآهن وارد شد و با توان هسته‌ای از آن (قرن 20) خارج شد.

وی افزود: توان هسته‌ای در دوران جمهوری اسلامی ایجاد شد. نیروهای انقلاب به دلیل ضرورت‌های حضور در صحنه دفاعی در اقتصاد حضور نیافتند. استکبار زمانی که نتوانست در محورهای امنیتی و دفاعی حضوری داشته باشند، تلاش کرد از طریق اقتصاد و تحریم عمل کند.

شمخانی تصریح کرد: بدون وحدت ملی و انسجام در دوران بعد از برجام نمی‌توان در این زمینه پیش رفت.

نماینده مقام معظم رهبری در خصوص معضل اقتصادی گفت: اقتصاد ما سه مشکل دارد، ساختار اقتصادی، سیاست اقتصادی و تحریم. تحریم رفع شد و دو مشکل دیگر در قالب اقتصاد مقاومتی باید پیش برود که دولت متولی آن است. الان تمامی نهادها و موسسات دولتی می‌گویند مشکل منابع و کمبود بودجه دارند اما هیچ کس نمی‌گوید تا چه میزان می‌تواند در تولید ثروت کشور نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع امنیت ملی ایران از هم اکنون تا آینده مشکلات اقتصادی و معیشتی است که فساد هم در آن وارد شده و باید با بی‌رحمی با آن (فساد) برخورد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به قدرت درون‌زای انقلاب و تکیه آن به مردم گفت: در سال‌های اولیه انقلاب پس از ترورها و از دست دادن یک دولت، شامل رئیس جمهوری، نخست‌وزیر، نمایندگان مجلس و تعداد زیادی از مسئولات کشور، ایران وضعیت فوق العاده اعلام نکرد؛ این در حالی است که در ماجرای حملات اخیر به پاریس، پس از ١۶ تیراندازی ببینید چه وضعیتی را مستقر کردند.

شمخانی در جمع خبرنگاران درباره اوضاع سوریه نیز گفت: راه حل مشکلات سوریه سیاسی است و نه نظامی. آینده دولت را ملت سوریه مشخص می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در مورد موضوعات مطرح در خصوص اجرای برجام، از جمله موضوع محدودیت ویزا که آمریکایی‌ها آن را تصویب کرده‌اند گفت:‌ موضوع ویزاها را در حال بررسی در شورای عالی امنیت ملی و هیئت عالی نظارت بر اجرای برجام است و تصمیم مناسب گرفته می‌شود.

 

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 27 بهمن 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...