پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
در جمع اعضاء نظام پزشکی اصفهان - 94/12/01

امام جمعه اصفهان گفت: اسلام برای شیوه عملکرد قضات و شرایط قضاوت آداب و شرایط ویژه ای قرار داده است که نشان دهنده ارزش و اهمیت این منصب شریف و حساس است، احکام اسلامی در خصوص قضاوت در جهان کم نظیر و دربسیاری موارد بی نظیر است.

 

آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، در جمع اعضاء نظام پزشکی اصفهان عنوان کرد: یکی از وظایف نظام پزشکی، قضاوت کردن در باره اعمال و رفتار پزشکان و تخلفات احتمالی است که در این صنف واقع می شود، بنابراین این قشر از جامعه نیز باید به آداب و احکام و شرایط قضاوت در اسلام آشنا باشند.

وی اضافه کرد: همه اعمال و رفتار ما از قضاوت هایی منشأ می گیرد که در ذهن و روان ما ایجاد می شود، اما گاهی افراد یا گروه های خاصی مسئول قضاوت کردن درباره سخن و رفتار دیگران هستند.

امام جمعه اصفهان اظهار کرد: قضاوت در اسلام با ارزش و مهم و در عین حال خطر ناک است، در روایتی آمده است که حضرت علی(علیه السلام) به شریح قاضی می فرمایند«قضاوت کاری است مختص نبی یا وصی یا شقی» که  عظمت قضاوت و انسانهایی است که قضاوت می کنند را اشاره می کنند و همچنین اینگونه تفهیم می کنند که صدور حکم بر اساس اغراض شخصی، کاری است که انسان های شقی انجام می دهند.

وی تصریح کرد: خداوند می فرماید پیروی از هوای نفس انسان را از راه حق باز می دارد، یکی از مواردی که در عمل قضاوت از آن نهی شده، حکم کردن بر اساس احساس و اغراض شخصی است.

آیت الله طباطبائی نژاد گفت: حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) خطاب به مالک می فرمایند، (بهترین افراد را برای عمل قضاوت انتخاب کن)، که این مسئله ارزش و اهمیت منصب قضاوت را نشان می دهد.

وی اظهار کرد: طمع ورزی یکی از آسیب های خطرناکی است که صدور احکام عادلانه از سوی قضات را تهدید می کند، در عین حال قاضی باید در اجرای فرمان حق ، قاطع و شجاع باشد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان عنوان کرد: قاضی باید دارای روحیه نقدپذیری باشد، در اگر قاضی اشتباهی کرد باید با شجاعت اشتباه خود را بپذیرد و در صدد اصلاح آن برآید.

وی اضافه کرد: احکام و دستوراتی که برای قضاوت در اسلام ذکر شده در اسلام کم نظیر و در بسیاری از موارد بی نظیر است، مجموعه ای از دستورات فردی و جمعی ناظر بر رفتار و کردار قضات اسلامی است که عدم رعایت هر یک از آن ها  مخاطرات زیادی به همراه دارد.

آیت الله طباطبائی نژاد گفت: عجله در قضاوت تنها آبروی یک فرد یا یک خانواده را تهدید نمی کند، گاهی اشتباه در قضاوتی که برخواسته از یک عمل عجولانه است آبروی جمعی از افراد را می برد.

وی با اشاره به اتفاق بیمارستان خمینی شهر ، حکم صادره در مورد این پرونده را عجولانه خواند و افزود : در مدت کوتاهی مشخص شد که زخم کوچکی که نیاز به بخیه هم نداشته و افرادی برنامه ریزی شده و با اهداف خاص در پشت پرده قصد شیطنت داشته و در فضای مجازی به سرعت عکس خلاف واقعی که اصلا به موضوع ربط نداشته جهت تحریک احساسات جامعه انتشار و فضا را آلوده کردند.

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه این واقعه لطمه آبرویی به کل پزشکان بود افزود : علاوه بر اینکه احکام صادره عجولانه بود متاسفانه به جای پیگیری و مجازات طراحان این شیطنت ، احکام صادر شده نیز پس از مشخص شدن قضیه به علت فضای  جامعه تغییر نکرد .

وی تصریح کرد: بردن آبروی افراد در اسلام به قدری مذمت شده است که بنا بر روایت معصوم، این فرد به منزله خروج از ولایت توحید و التزام به ولایت شیطان است، در ادامه روایت آمده است حتی شیطان نیز این افراد را نمی پذیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: خداوند و معصومین(علیهم السلام) در ورایات فراوانی قضات حکومت اسلامی را از غفلت از یاد خدا و ظلم بر دیگران بر حذر داشته اند زیرا قضاوت سمتی است که جان و مال و ناموس مردم را در اختیار دارد و احکام صادر شده از سوی قضات، تأثیر مستقیمی بر روند امور زندگی مردم دارد، بنابراین تلاش برای کسب معارف الهی و اخلاق اسلامی برای قضات بیش از دیگران لازم است.

وی عنوان کرد: به یاد خدا بودن به معنای این نیست که فردی همیشه ذکر بگوید، یاد خدا به این معنا است که در هر لحظه ای به یاد او باشیم و از خشم و قهر او بترسیم.

آیت الله طباطبائی نژاد، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: امروز وضعیت نظام پزشکی در کشور بسیار مطلوب و مورد رضایت است، هیچ بیماری وجود ندارد که پزشکان داخلی از مداوای آن ناتوان باشند و این مسئله برای ما یک افتخار است.

وی اظهار کرد: مردم و دستگاه قضایی هم امروز برای پزشکان ارزش و اهمیت بیشتری نسبت به گذشته قائل هستند و مجموعه ارکان اجرایی و اجتماعی ما به نقش و اهمیت اطباء در جامعه پی برده اند.

امام جمعه اصفهان در پایان تأکید کردگفت: اسلام برای شیوه عملکرد قضات و شرایط قضاوت آداب و شرایط ویژه ای قرار داده است که نشان دهنده ارزش و اهمیت این منصب شریف و حساس است، احاکام اسلامی در خصوص قضاوت در جهان کم نظیر و دربسیاری موارد بی نظیر است.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18 بار دیگر با حضور پرشور مردم، این فتنه نیز خاموش شد پیام تشکر - 1396/10/16
اخبار بیشتر...