پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96
خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه 28 اسفند ماه 1394

امام جمعه اصفهان گفت: متأسفانه نبود مصلی در اصفهان مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کرده و دولت یازدهم در دو سال گذشته اعتباری برای تکمیل این پروژه اختصاص نداده است.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‎های این هفته نماز جمعه اصفهان که در مسجد امام(ره) برگزار شد، اظهار کرد: یکی از معجزات قرآن به حق تاکید خداوند بر عدم وجود اختلاف در این کتاب الهی است که بارها خدای متعال انسان را به تدبیر در این موضوع دعوت کرده است.

وی افزود: یکی از مباحثی که ممکن است شبه اختلاف در قرآن ایجاد کند موضوع شفاعت است که باید برای درک کامل آن به معنای کلمه شفاعت توجه کرد.

امام جمعه اصفهان با اشاره به اینکه شفاعت یعنی واسطه‌گری و وسیله بودن گفت: شفاعت هم در دنیا است و هم در آخرت البته شفاعت باطل که واسطه‌گری غلط است در آخرت وجود ندارد؛ جنس شفاعت و آخرت از نوع خیر است.

وی در ادامه اضافه کرد: کسی که وسیله شفاعت است روی فرد مراجعه‌کننده تاثیر گذاشته و باعث اصلاح در امور وی می‌شود.

آیت الله طباطبایی‌نژاد در تشریح معنای شفاعت باطل گفت: واسطه‌گری و شفاعتی که برخلاف قانون و عدالت باشد از نوع شفاعت باطل است که در دنیا به معنای ظلم و در آخرت نظیر آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: شفاعت صحیح مربوط به ویژگی‌های رفتاری و قلبی انسان‌ها در دنیا است که حب اهل بیت بر مبنای عمل به سنت اهل بیت محاسبه می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان شفاعت مغفرت را نوع دیگری از شفاعت دانست و تصریح کرد: ائمه اطهار، علما، صالحین و شهدا از جمله گروه‌هایی هستند که با اذن خداوند می‌توانند برای مردم تقاضای مغفرت از خدای متعال داشته باشند؛ البته مخاطب این موضوع را نیز خود خداوند مشخص می‌کند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته نماز جمعه اصفهان با انتقاد از بی‌توجهی به باختصاص بودجه مناسب به ساخت مصلی اصفهان اظهار داشت: متأسفانه نبود مصلی مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کرده و دولت یازدهم در دو سال گذشته اعتباری برای تکمیل این پروژه اختصاص نداده و مشخص نیست که چه کسی باید در این زمینه اقدام کند.

وی ادامه داد: نمی‌دانم دیگر چه کسی باید بیاید تا بودجه مناسب مصلی اصفهان اختصاص پیدا کرده و این پروژه نیمه‌کاره سرانجام تکمیل شود.

 

شورای نگهبان در مدت تعیین شده به بهترین شکل، وظیفه قانونی خود را مورد توجه قرار داد

امام جمعه اصفهان با انتقاد از افرادی که نسبت به عملکرد شورای نگهبان ابهاماتی ایجاد کرده و آن را زیر سئوال می‌برند، تصریح کرد: باید گفت که شورای نگهبان در مدت تعیین شده به بهترین شکل، وظیفه قانونی خود را مورد توجه قرار داد.

آیت‌الله طباطبائی‌نژاد تصریح کرد: متأسفانه افرادی که علیه شورای نگهبان سخن می‌گویید، ناخواسته در مسیر دشمن قدم می‌زنند.

وی با بزرگداشت روز ملی شدن صنعت نفت، گفت: در صنعت نفت انگلیس‎ها ابتدا چاه‎های نفت را زدند و به همین دلیل صنعت نفت کشور به دست آنان افتاد، به هر گونه‎ای که می‎خواستند نفت را مصرف می‎کردند و سال‎های سال نفت ایران را غارت کردند تا این که آیت‎الله کاشانی برای ملی شدن صنعت نفت قیام کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آیت‎الله کاشانی در طی تلاش خود برای ملی کردن صنعت نفت اعلامیه داد که نفت یک سرمایه ملی است و این سرمایه را بیگانگان به یغما می‎برند، برخی در این دولت‎ها مخالفت کردند و بیان کردند که مگر ایران می‎تواند چنین صنعت عظیمی را هدایت کند.

وی با بیان این که شاه در جریان ملی شدن صنعت نفت پیام داد که اگر بخواهید به این روند ادامه دهید، مجلس را بر سر شما خراب خواهم کرد، اظهار کرد: این روز به دلیل عظمتش تعطیل شده است تا یادآوری اهمیت این امر برای ما باشد، گر چه که بعد از ملی شدن صنعت نفت این سرمایه عظیم به دست آمریکایی‎ها افتاد.

آیت‎الله طباطبایی‎نژاد خاطرنشان کرد: اکنون این سرمایه به دست خود ما است، گر چه که دشمنان دشمنی می‎کنند و می‎خواهند به صنعت نفت ایران ضربه بزنند، عربستان را مجبور کردند که صادارت نفت خود را افزایش دهد و با این افزایش به ایران ضربه بزند و البته تأثیر این ضربه بر خود عربستان آشکار شده است، و اکنون این کشور با بدهی بسیاری رو به رو است، چون پول نفت را خرج کمک به داعش و مقابله با مردم یمن می‎کند.

 

نفوذ بر روی مسؤولان این است که دشمن میخواهد فکر مسؤولان را تغییر دهد

وی با اشاره به این که دشمنان به دنبال این هستند که مسلمانان استقلال نداشته باشند، اظهار کرد: ملت مسلمان باید کاری کنند تا خود بتوانند کشور خودشان را اداره کنند، آمریکا به دنبال نفوذ در کشور است تا به وسیله این نفوذ صنعت هسته‎ای ایران را از میان بردارد.

نماینده ولی‎فقیه در استان اصفهان با بیان این که نفوذ در دو سطح مسؤولان و مردم اتفاق می‎افتد، خاطرنشان کرد: نفوذ بر روی مسؤولان این است که دشمن می‎خواهد فکر مسؤولان را تغییر دهد، به دنبال این است که نظر مسؤولان کشور را نسبت به آمریکا عوض کند، به نحوی که مسؤولان ناخواسته سخنان مطابق با خواست آمریکا را در کشور بیان کنند.

وی ادامه داد: آمریکا در میان آل‎سعود نفوذ کرده است، یکی از مسؤولان آل‎سعود می‎گفت فکر ما این است که ما ارباب هستیم و آمریکا نوکر ما است، به این دلیل که ما پول می‎دهیم و هر چه را بخواهیم آمریکا برای ما فراهم می‎کند، ما مثل یک ارباب از آمریکا نیازهای خود را می‎خریم، اما باید گفت که آمریکا هر چه را که عربستان بخواهد به آنان نمی‎دهد و عربستان مجبور است طبق سیاست‎های آمریکا عمل کند.

 

دشمن با نفوذ به دنبال بدبین کردن مردم نسبت به انقلاب و نظام است

آیت‎الله طباطبایی‎نژاد به تشریح معنای نفوذ در میان مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: نفوذ در میان مردم به این صورت ادامه می‎یابد که مردم را نسبت به نظام بدبین کند، مردم را نسبت به امام(ره) و انقلاب بدبین کنند، راه‎های مختلفی را هم پیموده‎اند اما خوشبختانه اعتقاد مردم بیشتر شده است و در این امر موفق نبوده‎اند.

 

نوروزبه معنای بازگشت به اصالت خویشتن است

وی با اشاره نزدیک شدن ایام سال جدید و نوروز ابراز کرد: عید به معنای بازگشت انسان به طبیعت و اصل خود است، در عید طبیعت به اصل خود بازمی‎گردد و زنده می‎شود و انسان نیز باید در نوروز این کار را انجام بدهد، زمین مرده بوده و زنده شده است و ما نیز باید از خداوند بخواهیم که دل‎های ما را زنده کند و حال ما را به بهترین حال‎ها تغییر دهد.

 

عید نوروز برای تحول انسان در جهت انسانیت است، نه تحول در امور حیوانی

امام جمعه اصفهان ادامه داد: عید نوروز برای تحول انسان در جهت انسانیت است، نه این که انسان در امور حیوانی تحول پیدا کند، برای سال آینده برنامه‎ریزی بکنیم به گونه‎ای که نماز جمعه و نماز اول وقت، خدمت به مردم و بقیه عبادات در آن مورد توجه قرار گیرد، مهم این است که در عید نوروز باطنمان نیز تغییر یابد.

وی با اشاره نزدیک شدن ایام سال جدید و نوروز ابراز کرد: عید به معنای بازگشت انسان به طبیعت و اصل خود است، در عید طبیعت به اصل خود بازمی‎گردد و زنده می‎شود و انسان نیز باید در نوروز این کار را انجام بدهد، زمین مرده بوده و زنده شده است و ما نیز باید از خداوند بخواهیم که دل‎های ما را زنده کند و حال ما را به بهترین حال‎ها تغییر دهد.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: عید نوروز برای تحول انسان در جهت انسانیت است، نه این که انسان در امور حیوانی تحول پیدا کند، برای سال آینده برنامه‎ریزی بکنیم به گونه‎ای که نماز جمعه و نماز اول وقت، خدمت به مردم و بقیه عبادات در آن مورد توجه قرار گیرد، مهم این است که در عید نوروز باطنمان نیز تغییر یابد.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 4 فروردین 1395

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...