پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 02 اسفند 96
دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونین – 95/7/26

نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در دیدار با وزیر اقتصاد و دارایی بر لزوم رعایت حال اقشار مختلف مردم در تصمیمات دولتی تأکید کرد و گفت: تصمیمات دولت اسلامی باید بر پایه عدل و انصاف باشد.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدار با علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی از برخورد برخی ارگانها و دستگاه های دولتی در مواجهه با مردم و کسبه گلایه کرد و گفت: قانون ها و تصمیمات ما باید بر پایه انصاف و دستورات اسلام باشد، نه این که صرفا منافع دولت لحاظ شود.

آیت الله طباطبایی نژاد به توصیه های حضرت علی (علیه السلام) به فرمانداران خود در خصوص اخذ مالیات اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت نفت، رکود اقتصادی یا وابستگی اقتصاد به نفت نباید باعث شود که فشار بیشتری به مردم بیاوریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: جریمه های سنگینی که برای عدم پرداخت مالیات یا اظهارنامه مالیاتی لحاظ می شود، گاها کسبه را با مشکلات فراوانی روبرو می کند در حالی که تعمدی در عدم پرداخت مالیات نداشته اند.

امام جمعه اصفهان به نامه حضرت علی (علیه السلام) به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: حضرت علی (علیه السلام) فرماندار خود را منع می کنند که هزینه های حکومت را از مردم دریافت کند، لذا برای جبران کاهش قیمت نفت، به جای فشار آوردن به مردم تمرکز خود را بر سیاستهایی بگذارید که باعث افزایش تولید شود و در نتیجه بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور مرتفع خواهد شد.

وی بر ساماندهی سودهای بانکی تأکید کرد و گفت: بهترین روش این است که بانکها به سمت اعطای تسهیلات قرض الحسنه حرکت کنند و دریافت و پرداخت سود را از بانکها حذف کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان تأکید کرد: با این روش پس انداز مردم وارد چرخه اقتصادی کشور می شود و رونق اقتصاد و کسب و کار به تبع در دریافت مالیات ها به نفع خود دولت خواهد بود.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطر نشان کرد: برخی کشورها در قبال نگهداشتن پول در بانک از مردم حق الزحمه دریافت می کنند و این در حالی است که بانکهای ما برای جذب سرمایه های مردم در پرداخت سود با یکدیگر مسابقه گذاشته اند.

امام جمعه اصفهان از افزایش بانک های خصوصی نیز انتقاد کرد و افزود: پیاده کردن سیاستهای اصل 144 قانون اساسی ضروری است، اما نباید برخی مجموعه های استراتژیک و حیاتی کشور مانند بانک ها و پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شود، چرا که سرمایه کشور در بخش خصوص بلوکه می شود و متأسفانه با ضعفهایی که در بخش نظارت داریم، دست دولت در میدانهای سخت اقتصادی خالی می شود.

 

وی برخی بدسلیقگی ها در عمل به قانون را عامل نارضایتی مردم دانست و گفت: اگر دریافت مالیات ارزش افزوده لازم است چرا این مبلغ را روی مبلغ اجناس اضافه نمی کنید؟ وقتی مردم متقاضی خرید جنسی هستند که مبلغ مشخصی دارد، به راحتی پرداخت می کنند، اما وقتی می بینند مجبور به پرداخت مبلغی بیشتر از ارزش کالا هستند، نه تنها موجبات نارضایتی آنها را فراهم می کند، بلکه راه فرار از قانون را برای برخی فراهم می کند، تا بدون صدور فاکتور اجناس خود را با مبلغ کمتری به فروش برسانند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: یکی دیگر از انتقاداتی که به قانون وارد است، دریافت بیمه ساختمانی از پیمانکار یا صاحب ملک است، چرا که بابت دریافت این حق بیمه خدمتی به او ارائه نمی شود.

آیت الله طباطبایی نژاد اذعان داشت: توجیه مسؤولان برای دریافت این حق بیمه این است که می خواهند همه کارگران را تحت پوشش بیمه قرار دهند، این وظیفه دولت است و نباید برای تأمین  بودجه از مردم هزینه ای دریافت شود و دریافت آن شرعاً حرام است.

امام جمعه اصفهان تأکید کرد: این دغدغه ایست که بنده سالهاست مطرح می کنم و هنوز مشکلات قانونی آن مرتفع نشده است، ما نباید برای تأمین هزینه های دولت به هر روشی متوسل شویم.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان این مطلب که بی تدبیری های خودمان بیش از آمریکا به مملکت آسیب وارد می کند، افزود: سختگیری های بی مورد در گمرک و اخذ مبالغ سنگین بستر را برای افزایش کالاهای قاچاق فراهم و موجبات نارضایتی مردم را به دنبال خواهد داشت.

وی در پایان به مشکلات استان اصفهان اشاره کرد و گفت: کمک کردن به واحدهای صنفی و کارخانجاتی که در زمان رکود از فعالیت باز ایستاده اند، کار خوبی است، لیکن به دنبال ارائه آمار و ارقام نباشید و به اندازه ای به هر واحد کمک کنید که بتواند به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و تا رسیدن به زمان سوددهی با مشکل دیگری روبرو نشود.

آیت الله طباطبایی نژاد مشکل آب را مهم ترین مشکل مردم استان دانست و اظهار داشت: کشاورزان شرق اصفهان علی رغم داشتن حقابه، به دلیل کمبود آب هیچ سهم آبی دریافت نمی کنند و زمینهای کشاورزی آن منطقه عملاً بلا استفاده مانده است، لذا لازم است رایزنی های لازم برای مستثنی شدن این منطقه از قوانین تغییر کاربری زمینهای کشاورزی انجام شود تا مردم بتوانند برای امرار معاش خود راه چاره ای پیدا کنند.

در ابتدای این دیدار علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی به ارائه گزارشی از فعالیتهای صورت گرفته پرداخت و گفت: دشمن جنگ تحمیلی را ابزاری برای غلبه بر اراده مردم قرار داد اما با عزم راسخ و روحیه ایثارگری مردم ایران روبرو شد و این دفاع 8 ساله موجبات پایداری کشور را فراهم کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران پس از این که دیدند نمی توانند با جنگ بر مردم توفیق ایند، به دنبال آسیبهای حوزه اقتصادی گشتند و از این مجرا نبردی بی سابقه را با ملت ایران شروع کردند و بی سابقه ترین تحریمها را علیه ایران استفاده کردند.

طیب نیا خاطر نشان کرد: وابستگی به نفت و آسیب پذیری اقتصاد ایران نسبت به فشارها و تکانه های خارجی و نقش مهمی که نفت در اقتصاد ایران بازی می کند، آسیبهایی بود که دشمن با بهره گیری از سلاح علم و آگاهی از آن استفاده کرد و نقطه تمرکز تحریمهای خود قرار داد.

وی با بیان این مطلب که این تحریم ها در حدی گسترده بود که می توانست هر نظامی را به زانو در آورد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه ملت ایران با رهبری داعیانه مقام عظمای ولایت و با همان روحیه ایثارگر و گذشت، توانستند در برابر این جنگ اقتصادی نیز مقاومت کنند و بر اصول خود بمانند.

وزیر اقتصاد و دارایی بازگشت آرامش به اقتصاد کشور و رشد اقتصادی را دلیل اصلی تسلیم شدن دشمنان در مذاکرات دانست و گفت: دشمن در مذاکرات تسلیم اراده ملت ایران شد و با به رسمیت شناختن حقوق مسلم ملت در بهره برداری از انرژی صلح آمیز هسته ای، تحریمهای ظالمانه خود علیه ایران را متوقف کرد.

طیب نیا تأکید کرد: اگر چه ایران صادقانه به تعهدات خود عمل کرد، طرفهای مذاکره کننده تعهدات خود را به صورت کامل عملی نکردند و هنوز برخی محدودیت های ناشی از تحریم برداشته نشده است.

وی اظهار داشت: در دولت مصمم هستیم که مسیر اقتصاد مقاومتی را ادامه دهیم و نقاط ضعف اقتصادی که در دوران تحریم خود را به ما نشان داد بر طرف کنیم و با دستیابی به رشد اقتصادی مستمر و پایدار، نسبت به تکانه های خارجی مقاوم شویم تا دشمنان در آینده نتوانند با تکیه بر این نقاط ضعف بر ما فشار آوردند.

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 27 مهر 1395

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
بازگشت بانک‌ها به فرهنگ قرض الحسنه، راه بهبود اقتصاد کشور است دیدار مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران – 96/11/25 کارگروه تولید شعر آیینی در اصفهان تشکیل شود دیدار شورای عالی بسیج مداحان استان اصفهان – 96/11/24 افراد بی بصیرت، دستاوردهای انقلاب اسلامی را نمی بینند دوره بصیرت فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان – 96/11/24 حضور در راهپیمایی 22 بهمن، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام است پیام دعوت امام جمعه اصفهان از مردم در راهپیمایی 22 بهمن – 96/11/21 مردم حقیقت اسلام را شناختند و قیام کردند/ “انقلابی ماندن” رمز تداوم انقلاب مصاحبه نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به مناسبت دهه مبارک فجر – 96/11/19 دشمن، ولایت فقیه را هدف گرفته است دیدار کارکنان حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الزمان(عج) – 96/11/17 کارشناسان قوه قضائیه باید از قضات، عادل‌تر باشند دیدار اعضاء هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان – 96/11/17 رشته های تحصیلی دانشگاهی بر اساس نیاز کشور طراحی شود دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15 افتتاح موزه دفاع مقدس استان اصفهان لازم بود در حاشیه افتتاح بخشی از فاز یک مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان - 96/11/15 “اقتصاد مقاومتی” هنوز، روی زمین مانده است اجلاس منطقه ای ائمه جمعه استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری – 96/11/5
اخبار بیشتر...