پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96
خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه 20 اسفند ماه 1395

حجت الاسلام رهبر گفت: چانه زنی های بی حاصل دربرابر دشمن فایده ای ندارد؛ دانش هسته ای ما محدود شد اما برخی دلشان خوش است که برجام درست کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی رهبر در خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه این هفته در مسجد مصلی اصفهان گفت: تقوای سیاسی از تقوای فردی مهم تر است.

 

تقوای سیاسی از تقوای فردی مهم تر است

وی با اشاره به اهمیت مراعات تقوای سیاسی افزود: مراعات تقوای سیاسی در حکومت اسلامی یک امر کلیدی و مهم است؛ اهمیت تقوای سیاسی از تقوای فردی به مراتب بالاتر است چرا که تقوای فردی مربوط به یک انسان است ولی تقوای سیاسی به مردم جامعه مربوط می شود.

حجت الاسلام والمسلمین رهبر با اشاره به آیه هشتم سوره مائده که می فرماید «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ  وَلا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»، ادامه داد: خداوند در این آیه می فرماید، عدالت پیشه کنید که عدالت پیشگی به تقوا نزدیک تر است و این مسأله یعنی عدالت به تقوا گره خورده است.

امام جمعه موقت اصفهان اذعان کرد: عدالت یعنی هر چیزی را سر جای خود نهادن؛ عدالت در مسائل حکومتی یعنی نصب و عزل و دادن رتبه به افراد مختلف بر اساس لیاقت اشخاص.

وی با اشاره به نامه معروف امیرمؤمنان(علیه السلام) به مالک اشتر در حکومت داری مصر، ابراز کرد: نخستین مسأله ای که امیرمؤمنان(علیه السلام) مراعات آن را از مالک می خواهند، تقوای سیاسی است؛ ایشان می فرمایند، طاعت خداوند را بر هر چیز مقدم بدار و به سنت ها و فرائض الهی عمل کن، که کسی سعادتمند نمی شود مگر به پیروی از فرائض و سنت های الهی و کسی شقاوتمند نمی شود مگر این که از فرائض و سنت های الهی پیروی نکند.

وی تأکید کرد: جز به پیروی دستورهای خدا، هیچ توفیقی حاصل نمی‌شود و بزرگان و فضلا سه نکته را به خاطر بسپارند که خدا را با قلب، دست و زبان یاری کنند تا رستگار شوند و رضای خدا را داشته باشند.

 

یاری خداوند با مراعات تقوا و جلوگیری از خواهش های نفسانی محقق می شود 

حجت الاسلام والمسلمین رهبر با بیان این که باید با قلب، لسان و دست خود، خداوند را یاری کنیم، اظهار کرد: خداوند کفیل شده است که یاری کننده خودش را یاری کند و فرموده است هرکس عزت حق را رعایت کند، عزیز خواهد شد؛ همان‌گونه که امام خمینی (ره) گفت قلبم را برای سرنیزه شما آماده کردم ولی زیر بار ظلم نمی‌روم.

وی تصریح کرد: حرکت عظیم انقلاب با این اعتقاد به راه افتاد و هیچ کجا بدون نام امام شناخته شده نیست و همین باعث کینه دشمن است.

حجت الاسلام والمسلمین رهبر با بیان اینکه تقوای سیاسی یعنی شکستن نفس در برابر تمایلات شیطانی، اذعان کرد: در دو روز اخیر، صحبت‌های مقام معظم رهبری به لزوم عبور از سیم خاردار نفس برای پیروزی بر دشمن اشاره داشته است؛ این یک اندیشه است و در روز تجلیل از شهدا باید بدانیم وارث ایثار و تفکر ایثار هستیم.

وی خاطر نشان کرد: این اندیشه اجازه نمی‌دهد در مقابل آمریکا کرنش کنیم؛ چانه زنی بی‌حاصل و قبول شروط دشمن جواب نمی‌دهد دانش هسته ای ما محدود شد اما برخی دلشان خوش است که برجام درست کرده اند و امام فرمودند که هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.

 

مردم گلایه دارند که چرا برخی از مسؤولان به خانه سفیر سوئد رفتند

امام جمعه موقت اصفهان در ادامه گفت: مردم گلایه دارند که چرا برخی از مسؤولان به خانه سفیر سوئد رفتند که در آن‌جا زن بی‌حجاب حضور داشتند و این تقوای سیاسی نیست و سؤال اینجاست که چرا به سفارت‌خانه نرفتند!

وی با توجه به بیانات چند روز پیش مقام معظم رهبری در دیدار مسؤولان راهیان نور، خاطرنشان کرد: راه یاری خداوند در مراعات تقوا و جلوگیری از خواهش های نفسانی است؛ شهیدی که مقام معظم رهبری قطعه ای از وصیت نامه او را خوانند، گفته بود، برای عبور از سیم خاردار دشمن باید از سیم خاردار نفست عبور کنی.

وی افزود: این ایام به تجلیل از شهدا اختصاص داده شده است؛ شهدایی که با خون خودشان انقلاب را رقم زدند و از آن پاسداری کردند، ما نیز با پیروی از شهدا باید به تفکر آن ها در مبارزه با استکبار جامه عمل بپوشانیم.

حجت الاسلام والمسلمین رهبر افزود: در گذشت سید احمد خمینی هم در پیش است که همیشه در راه پدر بود؛ مسأله انتخابات نیز پیش روی کشور و استان است و شرایط منتخبان باید با معیارهای اسلامی قیاس شود.

وی ادامه داد: اگر ستون دین را حفظ کنید، هرچه از دست برود مهم نیست و همانند خانواده‌هایی که شهید داده‌اند و این‌ها الگوی ما هستند؛ مقام معظم رهبری فرمودند که مسؤولان در قبال معیشت مردم مسؤول هستند و دولت باید در مورد اقتصاد مقاومتی گزارش دهد.

 

مربی خارجی فوتبال میلیاردها تومان می‌گیرد اما وضعیت بقیه چگونه است؟

امام‌جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه واردات بی‌رویه فلج کننده است، گفت: اقتصاد مقاومتی درست اجرا می‌شد، وضعیت این نبود اما اکنون کارگران بیکار شده‌اند و صحبت و مشکل زیاد است؛ آمارها حاکی از آن است که در سال گذشته نزدیک به 10 میلیارد تومان از گمرک های ما واردات لباس و .. بوده است و این در حالی است که بسیاری از جوانان ما از بیکاری رنج می برند. مثل اینکه ما عقل مدیریتی خود را از دست داده ایم.

وی افزود: برای جوان 19 ساله فوتبالیست 700 میلیون می‌دهند و به مربی خارجی میلیاردها تومان می‌دهند اما وضعیت بقیه چگونه است؟

حجت الاسلام والمسلمین رهبر ادامه داد: این که فقط شعار بدهیم که رکود تمام شده است کافی نیست در حالی که ما شاهد مسائلی مانند بیکاری در جامعه هستیم، وضعیت اقتصاد، کشاورزی، آب و بسیاری مشکلات دیگر نیاز جدی به رسیدگی دارند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: واردات میوه در شب عید، کشاورزان را متضرر کرده است و کار بی‌حاصل فراوان است ولی خدمت هم شده که برای خدمت‌گذاران طلب یاری خدا می‌کنیم؛ دشمن هم فشار می‌آورد و پول‌های ما را می‌بلعد اما در مقابل آن باید جبهه داخلی و اقتصاد مقاومتی را تقویت کرد.

 

ویژگی های رییس جمهور آینده کشور

امام جمعه موقت اصفهان با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری گفت: فردی باید در انتخابات آینده انتخاب شود که اهل رفاقت های سیاسی نباشد و با حلم و بصیرت پرچم مسؤولیت را حمل کند،بصیرت او باید به گونه‌ای باشد که در امور بین‌الملل کلاه سرش نگذارند.

وی اذعان کرد: شایسته‌ترین مردم به امر حاکمیت و مسؤولیت دادن، کسی است که توانمند باشد؛ نه اینکه چون هم حزب ما است انتخاب شود  و از همین رو باید داناترین به امر خدا باشد و دانش داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رهبر مطرح کرد: این دنیا که برخی از افراد حریصانه دنبال می‌کنند، خانه نیست و گذرگاه است و اینجا مسافر هستیم و توشه مقصد را باید در نظر بگیریم.

وی با اشاره به ایام جشن نیکوکاری گفت: در این ایام به فکر نیازمندان، یتیمان و ضعفا باشیم. از ترویج تجمل گرایی و اشرافیت در جامعه جلوگیری کنیم. این مسائل جامعه را فاسد می کنند.

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 21 اسفند 1395

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...