پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96
خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه 27 اسفند ماه 1395

امام‌جمعه اصفهان گفت: قرآن به ما هشدار داده بود که دشمن عهد و پیمان ندارد و از رسیدن مصیبت به ما خوشحال می‌شود ولی برجام تجربه عملی بدعهدی دشمن را به مردم و مسؤولان نشان داد و تجربه خوبی بود که امید داریم مسؤولان و مردم آن را مدنظر قرار دهند.

آیت‎الله سیدیوسف طباطبایی‎نژاد در خطبه‎های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه اصفهان که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد،‌ اظهار داشت: سنت به معنای روش است و یکی از سنت‌های خدا این است که سرنوشت انسان‌ها را به دست خودشان داده و عنایت خداوند هم بر مبنای عملکرد انسان‌ها و لیاقت آن‌هاست.

وی با اشاره به آیه‌ای از قران کریم افزود: خدا اگر به کسی نعمتی عنایت کند آن را از او نخواهد گرفت مگر آنکه خود فرد تغییر کند و لیاقت داشتن آن نعمت را از دست بدهد.

امام‌جمعه اصفهان تأکید کرد: درست است که همه کارها به دست خداست ولی خداوند بدون جهت کاری را انجام نمی‌دهد و به انسان‌ها اختیار داده تا خودشان انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه بعضی معتقدند سرنوشت جبری است، ادامه داد: بعضی سرنوشت را با بخت گره می‌زنند و بعضی می‌گویند که انسان از خود اراده‌ای ندارد؛ در حالی که در مکتب اسلام و اهل‌بیت به ما آموخته‌اند که همه کارها به دست خداست اما خود انسان هم باید تلاش کند و لیاقت را در خود به وجود آورد.

آیت الله طباطبایی‌نژاد بیان کرد: خداوند در قرآن فرموده ما مردم را هدایت کردیم اما آن‌ها یا شاکر می‌شوند و یا کافر، که در واقع نشان می‌دهد انتخاب راه درست به عهده خود افراد است پس سرنوشت آن‌ها هم به دست خودشان است.

وی با بیان اینکه خدا همه راه‌ها را خلق کرده تا انسان با اختیار خود انتخاب کند تأکید کرد: فرشتگان قدرت اختیار ندارند و برای یک کار خلق شده‌اند و هر آنچه خدا نهی کرده مضر بوده و اگر به کاری دستور داده حتماً نفعی داشته است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان تصریح کرد: غیر از مادیات چیزهای دیگری چون دعا در سرنوشت اثربخش است که مورد قبول مادی‌گرایان نیست، حتی به فرموده معصوم دعا می‌تواند قضای خدا را برگرداند بعد از آنکه قطعی شده باشد.

وی اضافه کرد: صله‌رحم و صدقه نیز همین خاصیت را دارد و می‌تواند عمر را طولانی و بلایا را دفع کند.

امام‌جمعه اصفهان با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) خاطرنشان کرد: انسان‌هایی که با گناه می‌میرند بیش از کسانی هستند که اجلشان رسیده و فرصتشان تمام شده است، همچنین کسانی که با احسان و نیکی زندگی می‌کنند بیش از کسانی هستند که بعد از تمام شدن اجلشان زنده می‌مانند.

وی یادآور شد: زمانی که خشکی زاینده‌رود را به گناهان نسبت دادیم عده‌ای اعتراض کردند در حالی که همان‌ها می‌خواستند برای بارش باران نماز برپا کنند، دعا از آن جهت که کاری علمی نیست برای مادی‌گرایان قابل هضم نخواهد بود.

آیت الله طباطبایی‌نژاد با اشاره به آیه‌ای از قرآن اذعان کرد: اگر اهل شهر ایمان و تقوا داشته باشند برکات به سمت آن‌ها نازل می‌شود و اگر از گناه استغفار کنند و توبه نمایند آسمان پشت سر هم برای آن‌ها خواهد بارید.

وی در پاسخ به کسانی که می‌گویند چگونه در بلاد کفر باران می‌بارد، یادآور شد: عقاب فقط این نیست که باران نیاید، بلکه این هم نوع دیگری از مکر خداست و خداوند به کسانی که دوست ندارد نعمت فراوان می‌دهد و به یک‌باره از آن‌ها اخذ خواهد کرد، در واقع این سنت استدراج است.

 

هر روزی که انسان گناه نکند آن روز عید است

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه هر روزی که در آن معصیت خداوند نشود عید است، تصریح کرد: طبق فرمایش امام علی (ع) کسی که دعا کند ولی خودش عملی انجام ندهد مثل تیراندازی است که تیر او کمان نداشته باشد.

وی با اشاره به فرارسیدن ایام عید نوروز خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم با ذکر یا مقلب‌القلوب و هم زمان با زنده شدن طبیعت از آن‌ها عقب نمانیم و نشاط پیدا کنیم و معنویت را افزایش دهیم و تقارن ایام ولادت حضرت زهرا (س) و آغاز سال جدید را به فال نیک بگیریم و از خدا بخواهیم به برکت حضرت زهرا (س) دشمنان اسلام را نابود کند.

امام‌جمعه اصفهان اضافه کرد: در یمن اکنون بیش از 6 میلیون نفر فاقد غذا و دارو هستند و در آستانه عید از بی‌غذایی به دست جنایتکاران آل‌سعود در حال مرگ هستند که دعا می‌کنیم خدا مهلت را از آن‌ها بگیرد و جامعه را از لوث وجود آن‌ها پاک کند.

وی ضمن تبریک ولادت این بانوی بزرگوار و ولادت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت زهرا (س) را زن نمونه در عالم خلقت دانست و گفت: همه زنان باید به وجود ایشان افتخار کنند چراکه بهترین ثمر را برای عالم بشریت به وجود آورده‌اند و ما اگر محبت ایشان را در دل داریم باید زندگی حضرت زهرا (س) را برای خود الگو قرار دهیم که چگونه مادر و همسری بودند.

 

زن و مرد نباید مایه ناراحتی همدیگر شوند

آیت الله طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: حضرت زهرا (س) هیچ‌گاه امام علی (ع) را ناراحت نکرده و با هیچ امر ایشان مخالفت نکرده بودند و حضرت علی (ع) با نگاه به ایشان غم و اندوه خود را فراموش می‌کردند و این راهی است که بانوان ما باید از حضرت زهرا (س) فرابگیرند.

 

زنان زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنند

وی یادآور شد: البته مردان هم نباید باید از امام علی(ع) یاد بگیرند و برخوردهای بد با خانم‎ها نداشته باشند و نباید با زورگویی زن خود را به سختی بیندازند و چیزی که در توان او نیست را بخواهند، در ایام عید هم بانوان با در نظر گرفتن میزان درآمد همسرانشان مراعات آن‌ها را بکنند و وضعیت خود را با زندگی دیگران مقایسه نکنند.

 

مسئولان گذشته ها را جبران کنند

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان سالی که گذشت را برای مستضعفین و محرومان سال سختی ذکر کرد و افزود: امسال سال رکود بود و مقام معظم رهبری هم در جلسه خبرگان که بنده هم در آن حضور داشتم به مسأله مستضعفان و اقشار کم درآمد جامعه اشاره کردند و گفتند مسؤولان باید به فکر باشند، رهبر معظم انقلاب از کاری که صورت گرفته راضی نبودند ، مسؤولان برای رفع مشکل مردم در حدی که شایسته است احساس وظیفه کنند.

وی با اشاره به اینکه کار در حدی که باید انجام نشده است، تأکید کرد: مردم باید احساس کنند که رشدی در امور زندگی‌شان پیدا شده است.

وی با بیان اینکه مسؤولان سعی کنند گذشته‌ها را جبران کنند تصریح کرد: مقام معظم رهبری سال‌های قبل را هم با عنوان اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری کرده بودند ولی وقتی کاری انجام نشده بود عنوان اقدام و عمل را دوباره به آن اضافه کردند.

 

برجام تجربه عملی بدعهدی دشمن را به مردم و مسؤولان نشان داد

امام جمعه اصفهان با اشاره به نقض عهدهای آمریکا، گفت: در قضیه برجام بی‎عهدی آمریکا برای ما تجربه شد، قرآن به ما هشدار داده بود که دشمن عهد و پیمان ندارد، خوبی ما را نمی‌خواهد و از رسیدن مصیبت به ما خوشحال می‌شود؛

مقام معظم رهبری هم بارها برای اعتماد به آمریکا و کفار هشدار دادند و گفتند که این‌ها خوبی مردم را نمی‌خواهند برجام تجربه عملی بدعهدی دشمن را به مردم و مسؤولان نشان داد و تجربه خوبی بود که امید داریم مسؤولان و مردم آن را مدنظر قرار داده و بدانند که دشمن هرگز خوبی ما را نخواهد خواست.

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 28 اسفند 1395

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...