پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
دیدار دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر مناطق 15 گانه شهر اصفهان - 96/2/16

نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان گفت: علی رغم اینکه امر به معروف و نهی از منکر از دستورات دین اسلام است، برخی برای جمع کردن رأی بیشتر علناً در مقابل آن می ایستند و متوجه نیستند که با این کار در مقابل اسلام ایستاده اند و هیچ تعلق دینی ندارند.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدار با دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر مناطق 15 گانه شهر اصفهان، امر به معروف و نهی از منکر را یکی از مهم ترین دستورات اجتماعی اسلام دانست و گفت: دستورات اجتماعی اسلام به دو دسته مالی و غیر مالی تقسیم می شود، که زکات جزو دستورات اجتماعی مالی اسلام است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: دستورات اجتماعی اسلام برای اصلاح جامعه است و همه وظیفه داریم آن را اجرا کنیم و ترک آن گناه محسوب می شود.

آیت الله طباطبایی نژاد زکات را در رأس دستورات اجتماعی مالی دانست و افزود: در زیارتنامه امام حسین (ع) می خوانیم «اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاهَ وَ آتَیتَ الزَّکاهَ وَ اَمَرتَ بِالمَعروفِ وَ نَهَیتَ عَنِ المُنکَر» و این 3 مورد گل سر سبد دستورات دین است.

وی در بیان اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به روایتی از امیرالمؤمنین (ع) اشاره کرد و گفت: « و ما اعمال البر کلها و الجهاد فی سبیل‌الله عندالامر بالمعروف و النهی عن المنکر الا کنفثه فی بحر لجی»: تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا، در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به اندازه‌ی آب دهانی در مقابل دریایی پهناور بیش نیست.

امام جمعه اصفهان، احیای امر به معروف و نهی از منکر را منحصر در تذکر لسانی ندانست و گفت: آنچه مهم تر از تذکر لسانی است، این است که به مردم یادآور شویم که این وظیفه ایست که اسلام بر دوش همه گذاشته و ثانیاً چگونگی اجرای این فریضه را آموزش دهیم.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه امر به معروف و نهی از منکر از دستورات دین اسلام است، برخی برای جمع کردن رأی بیشتر علناً در مقابل آن می ایستند و متوجه نیستند که با این کار در مقابل اسلام ایستاده اند و هیچ تعلق دینی ندارند.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: با بصیرتی که از مردم متدین ایران اسلامی در تاریخ انقلاب دیده ایم، با هوشیاری تمام قادر خواهند بود، رییس جمهوری را انتخاب کنند که تعلق دینی داشته و به معیارهایی که مقام معظم رهبری (مدظله) بیان کرده اند، نزدیک تر باشد.

رییس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان متذکر شد: برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر باید شرایط آن را بر اساس دستورات اسلام لحاظ کرد و نباید برخوردهای اشتباه و بد عده قلیلی، دست آویزی برای رد کردن این حکم الهی قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: آیا برای اشتباه یک معلم یا مسؤول آموزش و پرورش کل سازمان را باید تعطیل کرد؟ در هر دستگاه و سازمانی ممکن است، اشتباه صورت پذیرد و باید با فرد خاطی برخورد شود، لیکن زیر سؤال بردن یک واجب دینی برای اشتباه یک نفر کار شایسته ای نیست.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان بر ضرورت داشتن حلم و بردباری در کارهای دینی تأکید کرد و اظهار داشت: در آیه 159 سوره آل عمران خداوند دلیل پیشرفت پیامبر (ص) را نرمخویی بیان می کند و ادامه می دهد: اگر تندخو و سختدل بودى قطعاً از پیرامون تو پراکنده مى ‏شدند.

 

ائمه جماعات نقشی محوری در احیای امر به معروف و نهی از منکر دارند

آیت الله طباطبایی نژاد به نقش محوری ائمه جماعات اشاره کرد و اولین قدم در احیای امر به معروف و نهی از منکر را احساس وظیفه ی روحانیت دانست و گفت: مهم ترین وظیفه روحانیت هدایت انسانهاست، اگر امامان جماعت در 600 مسجد به عنوان 600 کانون فرهنگی احساس وظیفه می کردند و با جذب جوانان به مسجد و ارتباط با همسایگان مسجد مشکلات را مرتفع می کردند، نیازی به تذکر و گشت ارشاد نبود.

 

در جذب گردشگران منافع مادی به جای مبنای دینی لحاظ می شود

وی یکی از روشهای صدور انقلاب و اسلام را گردشگران دیگر کشورها دانست و گفت: متأسفانه به جای اینکه در همه تصمیمات ما مبنای دینی لحاظ شود و پیوست فرهنگی آن بر اساس دستورات دین اسلام در نظر گرفته شود، فقط منافع مادی مد نظر قرار گرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری از عملکرد اشتباه برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: اینکه در ورودی مکانهای تاریخی یا گردشگری شهر هزینه بلیط برای گردشگران خارجی و داخلی متفاوت دیده شود، دور از دستورات دین اسلام است.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطر نشان کرد: برخی جاذبه های غیر شرعی که در بسیاری از کشورها عامل جذب توریست شده در ایران معنا و جایگاهی ندارد، لذا باید به گونه ای رفتار کنیم که گردشگران جذب رفتار و اخلاق مردم و دستورات اسلام شوند.

وی در پایان دوباره به وظایف یک امام جماعت اشاره کرد و گفت: اینکه عده ای از مردم با پول خود مسجدی را بنا کرده اند و به شما اعتماد کرده و آن را در اختیار شما قرار داده اند، توفیقی است که شامل حال همه کس نمی شود، لذا به گونه ای عمل کنید که پاسخگوی این الطاف در محضر عدل الهی باشید و صرف اقامه نماز جماعت در یک مسجد نمی تواند حق مطلب را ادا کند.

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18 بار دیگر با حضور پرشور مردم، این فتنه نیز خاموش شد پیام تشکر - 1396/10/16
اخبار بیشتر...