پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به رفتار زشت دولت‌مردان آمریکای پس از حادثه تروریستی تهران این کار آن‌ها را سبب نفرت بیشتر مردم از آن‌ها دانست.

 به‌نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی اظهار داشت: خداوند فرمود، قلبت را با موعظه زنده کن و با زهد و بی‌اعتنایی دنیا هوا و هوس‌های سرکش نفس را بمیران و به‌وسیله یقین نفس خود را تقویت و با علم و دانش آن را نورانی کن و هرگاه طغیان و سرکشی در نفس حاصل شد به یاد مرگ بیفت.

وی افزود: قلب و روح انسان حیات و مرگ دارد، گاهی اوقات روح و معنویت انسان می‌میرد و علاقه‌ای به دین و دیانت ندارد، نخستین واعظ انسان، خداوند متعال است و دومین موعظه نیز پیامبران و ائمه(ع) هستند و پس از آن‌ها عقل انسان است.

مرجع تقلید شیعیان گفت: روایاتی که از ائمه هدی واردشده واعظانی برای ما هستند ولی غیر از آن‌ها واعظان دیگر هستند که قلب آن‌ها را روشن نگه می‌دارند، دوستان عزیز امروز بین مردم هستند ولی ممکن است فردا نباشد و به امر مولا علی(ع) این بدن بی‌جان بهترین واعظ خواهد بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: این افراد زمانی که می‌میرند به شکلی فراموش می‌شوند که گویی هیچ‌گاه روی زمین زنده نبوده‌اند، به همین خاطر است که عرضه می‌کنیم که فردا را کسی ندیده و به همین خاطر نباید مغرور شویم.

وی ادامه داد: امام علی(ع) فرمودند که هرکسی که بین خود و خدای خود را اصلاح کرد، خداوند نیز بین او و مردم را اصلاح می‌کند، همچنین فرمودند که کسی که امر آخرت را اصلاح کند خداوند امر دنیای او را اصلاح می‌کند.

استاد برجسته حوزه علمیه یادآور شد: امام علی(ع) همچنین فرمودند که کسی که واعظ درون داشته باشد خداوند او را حظ کند، مراد از این واعظ همان وجدان انسانی است، بسیاری از بانوان از روی نادانی سقط‌جنین می‌کنند و سپس پشیمان می‌شوند، اگر واعظ درون بیدار باشد، انسان را در این موارد پشیمان می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: اگر به دنیای امروز نگاه بیاندازیم به حادثه تلخ تروریستی تهران اشاره می‌کنیم که در آن 17 نفر از افراد بی‌گناه شهید شدند، برخی از دولتمردان آمریکا اظهار خوشحالی کردند، ای بیچاره‌ها فرصت خوبی برای تسلیت و کاهش نفرت‌ها بود ولی با این حرف خود در همه کشور نفرت پاشیدید و به همین خاطر امروز بیش از هر روز دیگر از شما متنفر هستند چون اگر کسی یک جو وجدان و عقل داشته باشد چنین سخن نمی‌گوید.

وی بیان کرد: زمانی که از توبه از گناه بحث به میان می‌آید باید بدانند که توبه زمانی قبول است که با عمل نیک آینده آن توبه اثربخش شود.

مرجع تقلید شیعیان گفت: یکی از شخصیت‌ها به من روی کرد و گفت که چند تار من سپید شدند و همین چند تار مو بزرگ‌ترین واعظ من هستند و به همین خاطر از شما درخواست بخشش می‌کنم که اگر حرفی و یا بحثی مطرح کردم از من درگذرید.

آیت‌الله مکارم شیرازی یادآور شد: هارون به امام موسی بن جعفر (ع) درخواست موعظه کرد و امام نیز به او گفت که هرچه در این دنیا می‌بینی ازجمله بیماران و برگ‌ها و آب روان و غیره معجزه است ولی گوش شنوا و چشم بینا می‌خواهد.

وی گفت: باید با موعظه و مکتب امام علی(ع) قلب خود را روشن نگاه‌ داریم، در مواقع تنهایی اسلام، کسی که به یاری دین خدا می‌آمد حضرت علی(ع) بود، یکی از نمونه‌های این جریان، جنگ احد است که ایشان در آن جنگ سپر پیامبر اسلام (ص) شدند و ضربات دشمن را تحمل کردند.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: جهاد و خداخواهی امام علی(ع) سبب شد که پیام خوش شهادت در راه خدا را بشوند، امام علی(ع) فرمودند که شهادت مصیبت نیست بلکه مایه افتخار و نشان من است.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 24 خرداد 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...