پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 30 بهمن 96
مراسم عمامه گذاری 300 نفر از طلاب حوزه علمیه اصفهان -96/6/17

آیت لله طباطبایی نژاد نقش خانواده های طلاب در حفظ شأن و جایگاه روحانیت را مهم ارزیابی کرد و گفت: طلاب بعد از معمم شدن باید افزون بر حضور در حوزه های علمیه به مسجدداری و ارتباط با مردم هم بپردازند تا ‏بتوانند به حال جامعه مفید باشند.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در مراسم عمامه گذاری 300 نفر از طلاب حوزه علمیه اصفهان که در مدرسه علمیه صدر بازار برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه‌های علمیه معمولاً روزهای تولد و روزهای یوم‌الله، طلاب در مشهد و قم به نزد علما می‌روند و معمم می‌شوند اما ما چند سال است که این طرح را ریختیم که همه طلابی که می‌خواهند معمم شوند همگی در شب عید غدیر خم، معمم شوند و این زیبایی زیادی دارد.

 

حوزه‌ها در شناساندن غدیر کم‌کاری کردند

وی با اشاره به کم‌کاری در خصوص شناساندن غدیر به مردم خاطرنشان کرد: در رابطه با غدیر وظیفه خود را در حوزه‌ها انجام ندادیم، غدیرشناسی به معنای بلد بودن قصه غدیر نیست، خیلی‌ها در داخل هم حقیقت غدیر را زیر سؤال می‌برند و می‌گویند غدیر به معنای نصب حضرت نبوده است بلکه تنها می‌خواستند علی را معرفی کنند.

امام‌جمعه اصفهان ادامه داد: اگر یک وهابی این را بگوید دردی ندارد اما این‌که یک روحانی شیعه چنین چیزی بگوید دردآور است، غدیر چه چیزی است که خدا می‌گوید اگر این را نگفتی رسالت خود را هم انجام نداده‌ای، آن چیزی که خدا می‌گوید اگر نگویی رسالت خود را انجام نداده‌ای به این معنا نیست که علی را دوست داشته باشیم، بلکه معنای ولایت علی است.

وی دوست داشتن علی بن ابیطالب(علیه السلام) را یک حسنه‌ای دانست که با بودن این حسنه هیچ گناهی به انسان صدمه نمی‌زند و در توصیف آن گفت: عوام تصور می‌کنند که این جمله یعنی این‌که اگر علی را دوست داشته باشی هر گناهی هم انجام دهی بخشیده می‌شود، اعمال بد اصلاً سنگینی ندارد، عمل خوب است که ارزش و سنگینی دارد، معنای حدیث این است که هر  کس محبت علی را داشته باشد اصلاً گناه نمی‌کند.

نماینده مردم استان اصفهان در مجلس خبرگان افزود: چراکه ولایت علی ابن ابیطالب(علیه السلام) قلعه است که هرکس داخل آن شود از مصیبت شیطان در امان است، هرکسی در حصن علی وارد شد هیچ شیطانی نمی‌تواند در افکار آن شخص نفوذ کند، نمی‌شود شیعه علی بود و گناه هم کرد، هرگاه خواست از ما گناه و عمل خلاف شرع سر بزند یادمان باشد که حب و ولایت علی ابن ابیطالب(علیه السلام) در وجود ماست.

وی نافرمانی خدا را ضرر دانست و تصریح کرد: اگر کاری ضرر نمی‌زند پس یعنی نافرمانی نیست، حب علی نافرمانی نیست، همان‌طوری که امیرالمؤمنین فرمودند تقوا قلعه‌ای محکم است اما فجور یک قلعه شکسته است، کسی که با علی باشد در یک حصار قوی است، باید مراقب باشیم خارج از حلقه ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) نباشیم.

مدیر حوزه علمیه استان اصفهان در ادامه گفت: طلاب معمم باید به شرایط ویژه خود کاملاً واقف باشند و از این به بعد متناسب با وضعیت جدید خود رفتار کنند.

وی ملبس شدن به لباس روحانیت را بسیار مقدس ارزیابی کرد و ادامه داد: وضع طلاب معمم نسبت به گذشته خیلی فرق می کند و باید مراقبت لازم در این زمینه از سوی طلاب و خانواده های ایشان صورت گیرد، افتخار سربازی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و کسب نشان ویژه مبلغ دین اسلام نعمتی نیست که نصیب هر کسی شود.

آیت الله طباطبائی نژاد با بیان اینکه طلاب در اصفهان کمتر زیر بار عمامه گذاشتن می‌شوند در توصیف علت آن بیان کرد: این به دلیل آن است که اگر عمامه گذاشتند دیگر نمی‌توانند سوار  دوچرخه و موتور شوند و البته کار درستی هم هست چراکه ابهت معمم ریخته می‌شود.

وی عنوان کرد:امیدوارم خدا روحیه طلبگی را از ما نگیرد و به آنچه خدا به ما داده قانع باشیم، طلاب بسیار فروتن هستند و برای دنیا اصلاً تظاهرات و اعتراض نمی‌کنند اما برای آخرت تظاهرات می‌کنند و نمونه آن انقلاب اسلامی ایران است که طلاب آغازگر این انقلاب بودند.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان ابراز داشت: طلاب هم اگر گاهی لغزش هایی در برخی امور داشته اند دیگر بعد از معمم شدن باید آن لغزش ها را به صورت کامل و همیشگی رفع کنند و همان سستی های کوچک گذشته را هم نداشته باشند، چرا که روحانیان معمم به عنوان نمایندگان تابلودار حوزه های علمیه و قشر روحانی هستند و اعمال آنها به پای همه حوزه های علمیه و روحانیان گذاشته می شود، پس باید میزان مراقبت ها و تقوا در عمل بسیار محکم و جدی باشد.

وی در توصیه به طلاب معمم اظهار کرد: کسی که معمم می‌شود باید خجالت بکشد که نمازش را به‌وقت نخواند و یا خدایی نکرده نمازش قضا شود؛ حضرت علی می‌فرماید هرکس از شیعیان ما به شریعت و راه ما عالم شد و این شخص کسانی از شیعیان ما را که ازلحاظ فکری و فرهنگی فقیر است خارج کند، در قیامت تاجی از نور بر سرش قرار خواهد گرفت به‌نحوی‌که همه ظلمات صحرای محشر را روشن می‌کند.

آیت الله طباطبایی نژاد تصریح کرد: طلاب بعد از معمم شدن باید افزون بر حضور در حوزه های علمیه برای درس خواندن و تدریس به مسجدداری و حضور مؤثر در جامعه برای تبلیغ دین مبین اسلام هم بپردازند، روحانیان برای موفقیت در انجام رسالت خود باید با مردم ارتباط داشته باشند تا بتوانند به حال جامعه مفید باشند و این تنها با درس خواندن صرف در حوزه علمیه میسر نمی شود.

وی بیان داشت: شایسته است که خانواده ها و همسران طلاب و روحانیان معمم در مسائل مالی و اقتصادی سخت گیری نکنند و به طلاب سخت نگیرند تا شأن و جایگاه روحانیت حفظ شود و طلاب برای تأمین هزینه های زندگی خود به امور دور از شأن لباس روحانیت و حوزه های علمیه نپردازند و تمرکزشان بر روی اهداف اصلی و رسالت طلبگی خودشان باشد.

امام جمعه اصفهان اظهار داشت: باید شأن لباس روحانیت حفظ شود و به همین منظور لازم است تا طلاب معمم از حضور در مکان های غیر مرتبط و به دور از شأن طلبگی امتناع ورزند، مثلاً حضور مداوم و طولانی مدت روحانیان در بازار و بازارگردی چندان زیبنده نیست و خانم های طلاب ما باید این موضوع را درک کنند.

آیت‌الله طباطبایی نژاد در پایان گفت: با نیت این‌که خدمت به اسلام ناب محمدی داشته باشید و تمام اهداف غیر خدایی را از ذهن خود بیرون کنید.

مراسم عمامه گذاری 300 طلبه حوزه علمیه اصفهان جمعه شب با حضور آیت الله مظاهری رئیس حوزه علمیه اصفهان و آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در مدرسه صدر این شهر برگزار شد.

هر ساله طلاب اصفهان در شب عید غدیر خم اقدام به عمامه گذاری می کنند.

یک ماه قبل از مراسم عمامه گذاری، طلاب مایل به معمم شدن، مسائل مورد نیاز دوران معمم بودن را در قالب دوره ای به نام طرح ادیب کسب می کنند.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 17 شهریور 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
زن می تواند به مقام های والای انسانی دست یابد همایش عقیدتی، سیاسی و فرهنگی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان - 96/11/29 بازگشت بانک‌ها به فرهنگ قرض الحسنه، راه بهبود اقتصاد کشور است دیدار مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران – 96/11/25 حضور در راهپیمایی 22 بهمن، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام است پیام دعوت امام جمعه اصفهان از مردم در راهپیمایی 22 بهمن – 96/11/21 مردم حقیقت اسلام را شناختند و قیام کردند/ “انقلابی ماندن” رمز تداوم انقلاب مصاحبه نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به مناسبت دهه مبارک فجر – 96/11/19 دشمن، ولایت فقیه را هدف گرفته است دیدار کارکنان حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الزمان(عج) – 96/11/17 کارشناسان قوه قضائیه باید از قضات، عادل‌تر باشند دیدار اعضاء هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان – 96/11/17 رشته های تحصیلی دانشگاهی بر اساس نیاز کشور طراحی شود دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15 افتتاح موزه دفاع مقدس استان اصفهان لازم بود در حاشیه افتتاح بخشی از فاز یک مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان - 96/11/15 “اقتصاد مقاومتی” هنوز، روی زمین مانده است اجلاس منطقه ای ائمه جمعه استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری – 96/11/5 پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ
اخبار بیشتر...