پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 01 آذر 96
مراسم افتتاحیه پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در اصفهان96/6/22

امام جمعه اصفهان گفت: عزاداری که در مقابل مستکبر بی‌تفاوت باشد حسینی نیست و نمی‌تواند ادعا کند که در جلسه امام حسین(علیه السلام) تربیت شده است.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در مراسم افتتاحیه پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در اصفهان با بیان این مطلب گفت: شهر اصفهان به جز آنکه شهر فرهنگ و هنر است، شهر دیانت و علم هم هست و بزرگان بسیاری از علما و اندیشمندان بزرگ جهان اسلام در این شهر زیسته و در همینجا مدفون هستند. مصداق بارز آن هم قبرستان تخت فولاد سومین قبرستان تاریخی و ارزشمند جهان اسلام است.

وی افزود: اصفهان را شهر هنر خوانده‌اند، اما آن را شهر دارای حوزه علمیه هزارساله و کم‌نظیر در جامعه شیعه می‌دانیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی در اصفهان گفت: من گمان می کنم لقب پیرغلام برای خادمان و پیشکسوتان آستان حسینی چندان مناسب نیست، چرا که کلمه غلام در زبان عربی به معنای پسر و در زبان فارسی به معنای نوکر است، در حالیکه ائمه معصومین (علیهم السلام) نه از ما غلامی می خواهند و نه نوکری، بلکه می خواهند که ما آدم باشیم.

وی افزود: کلمه پیر هم مانع از ورود جوانان عاشق ائمه معصومین به این جمع می شود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ادامه داد: وقتی امیرالمومنین به شهر انبار عراق وارد شد و ایرانیان به دنبال مرکب او دویدند به آنها گفت این دویدن من را بزرگ نمی کند اما شما را کوچک می کند.

وی با اشاره به اینکه خادمان و پیشکسوتان آستان حسینی باید به فکر تربیت جوانان به عنوان جایگزین های خود باشند عنوان کرد: اگر این کار را نکنید راه خدمت و ثواب را بسته اید، چرا که اگر شما جوانی را تربیت کردید راه برای انتقال ارزش های این آستان باز خواهد ماند. مداحی آن جوانان پای شما که او را ساختید نوشته می شود و لذا عمر طولانی برای خود به وجود می آورید.

آیت الله طباطبایی نژاد با تاکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی تا حد زیادی مدیون روشنگری های مداحان و ذاکران اهل بیت بود عنوان داشت: این شما بودید که با بیان ارزش ها و مفاهیم عاشورایی ذهن مردم را روشن کرده و لذا این جریان منجر به پیروزی انقلاب شد.

وی اضافه کرد: اکثر شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم در هیئت های حسینی بزرگ شدند، اشک چشم مادر برای امام حسین (علیه السلام) به چهره آنها چکیده و پوست و خون آنها با عشق به امام حسین(علیه السلام) آمیخته است.

 

جلسات عزاداری باید کلاس درس سیره حسینی باشد

امام جمعه اصفهان همچنین از معرفت و آگاهی به عنوان رکن اصلی عزاداری نام برد و گفت: به خاطر داشته باشید که عزاداری رسالتش تنها گریاندن مردم و ایجاد شور در مجالس نیست، بلکه هدف این است که شعور و معرفت مردم افزوده شود و در پایان عزاداری بر آگاهی آنان افزوده شده باشد.

وی با تاکید بر اینکه سینه زنی و گریه کردن فقط احساسات مذهبی انسان را تحریک می کند گفت: بدانید که این کارها رشد فکری به انسان نمی دهد و فلسفه قیام امام حسین(علیه السلام) را به مردم نشان نمی دهد. بنابراین در کنار این فعالیت ها باید به فکر رشد معرفت مردم و مخاطبان هم بود و همراه با کلاس آموزش دین باشد؛ باید از خرافات در عزادارای‌های محرم جلوگیری شود.

 

نباید با هیجانی شدن در عزاداری ها اصول و مبانی اصلی دینمان را فراموش کنیم

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان یادآور شد: فلسفه قیام امام حسین(علیه السلام) ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم است عزاداری که در مقابل مستکبر بی‌تفاوت باشد حسینی نیست و نمی‌تواند ادعا کند که در جلسه امام حسین(علیه السلام) تربیت شده است؛ امام حسین(علیه السلام) بنده و برده نمی خواهد، نه سگ حسین باشید و نه نوکر حسین بلکه بنده خدا و مطیع اباعبدالله(علیه السلام) و پیرو ائمه اطهار(علیهم السلام) باشید، نباید با هیجانی شدن در عزاداری ها این اصول و مبانی اصلی دینمان را فراموش کنیم.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 22 شهریور 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
حاملان و حافظان قرآن الگویی برای جامعه آیین اختتامیه بیست و دومین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی - 96/8/25 در طول این چهل سال ضربه های بسیاری از جناح بازی خوردیم جلسه ستاد رسانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران - 96/8/25 مردم در آسیب های فردی به روانشناسان مراجعه کنند دیدار رئیس و اعضاء سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان اصفهان - 96/8/25 وزارت علوم، تحصیل دانشجویان را به سمت نیازهای اساسی کشور سوق دهد دیدار اعضاء سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان - 96/8/24 کتابداران می توانند ذائقه مطالعاتی افراد را هدایت کنند دیدار مدیر کل و کتابداران نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان- 96/8/23 پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ لزوم تصمیم گیری متمرکز دولت برای حمایت واقعی از تولیدکنندگان دیدار معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان - 96/8/15 مصوبات شورای فرهنگی عمومی عملیاتی شود دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان-96/8/14 روایت آیت‌الله طباطبایی‌نژاد از انتخاب به عنوان امام جمعه اصفهان مصاحبه خبری حضرت آیت الله طباطبایی نژاد : عزاداری امام حسین(ع) یکی از شعائر الهی است دیدار اعضای ستاد برگزاری مراسم اربعین حسینی در شهر اصفهان – 96/8/14
اخبار بیشتر...