پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96
نگاهی به داعش از درون
«ابو عبدالرحمن البیلاوی» یکی از اسطوره های برجسته و شاخته شده داعش بود؛ فرمانده ای که بسیاری از فرماندهان بعدی داعش نزد وی آموزش دیدند. البته این خوش خدمتی، بدون اجر نبود: «او جوانان را به جهاد می‌فرستد و خودش در خانه های مجلل و در کنار نوعروس‌های جوان زندگی می‌کرد.»
سلیمان برای این شخص کار می کرد: «ابو عبدالرحمن البیلاوی» یکی از اسطوره های برجسته و شاخته شده داعش. البیلاوی، فرماندار و نماینده ابوبکر بغدادی در عراق و منطقه موصل (پیش از اشغال شهر) بود؛ فرمانده ای که بسیاری از فرماندهان بعدی داعش نزد وی آموزش دیدند. البته این خوش خدمتی، بدون اجر نبود: «او جوانان را به جهاد می‌فرستد و خودش در خانه های مجلل و در کنار نوعروس‌های جوان زندگی می‌کرد.»
یک عضو فراری داعش بعد از اختفاء در کردستان عراق به بازگویی مشاهدات خود برای خبرنگار سی ان ان پرداخته است. «سلیمان» ابتدا مأموریت و وظیفه تشکیلاتی خود را بیان می‌کند: «من راننده و محافظ غیررسمی البیلاوی بودم. البیلاوی یک بدل داشت تا ردگیری‌اش برای سرویس‌های امنیتی مشکل باشد. من از معدود نفراتی بودم که وجوه تمایزات او و بدیلش را می‌دانستم و وظیفه داشتم رفتارهای بدیلش را رصد و برای سرویس امنیتی داخلی داعش گزارش کنم.»
daesh1
ابو عبد الرحمن البیلاوی، فرمانده کل امور نظامی داعش
برخلاف تصور رایج، این فرد هیچ گونه تقید دینی جدی نداشت و جزء افسران رده بالای نظام سکولار بعثی بود.
سلیمان، مراقبت های امنیتی البیلاوی را چنین شرح می دهد: «در ماشین از بیسیم های مخصوص استفاده می‌کرد؛ اما من حق نداشتم طرف دیگر بیسیم را بشناسم. به همین ترتیب، طی مدت رانندگی برای وی هیچ‌گاه نفهمیدم او با چه کسانی جلسه برگزار می‌کند!!»
به نظر می رسد سلمان، یک عضو معمولی و حتی دون پایه داعش باشد، اما اطلاعات مهمی از این گروهک تروریستی می تواند انتقال دهد. یکی از نکات مهمی که وی ذکر کرده است، حجم بالای زندانیان داعش در بغداد است. به راستی اگر یک تیم حرفه ای با ستاد مشترک روی همین داده ها کار کنند، شناخت جامعه خبری و جهانی از داعش چه قدر افزایش می یابد؟
daesh2
گروه تروریستی داعش، عملیات خود در جنایت تاریخی قتل عام سبایکر را به نام «البیلاوی» قرار داد.
از او در مورد نحوه دستگیری‌اش می‌پرسیم: «تنها چند روز به عملیات موصل مانده بود که به من گفت به زودی یک عملیات بزرگ و حساس در پیش است و به من دستور داد به صورت شبانه روزی محافظ وی باشم. البیلاوی تا پیش از آن هم همیشه کمربندهای انفجاری به تن می‌کرد، اما آن روز به من گفت – به مناسبت این عملیات – حتی در حین خواب هم کمربند انفجاری را باز نخواهد کرد و من هم موظفم مانند وی کمربند انفجاری با خود حمل کنم.
کم‌تر از ۴۸ ساعت از دستور وی می‌گذشت که یک شب، پلیس اتحادیه حمله کرد و تک‌تیراندازها، بلافاصله او را به قتل رساندند. من کمربند انفجاری آماده انفجار داشتم؛ اما تصمیم گرفتم خود را تسلیم کنم.»
از او در مورد دوران اولیه بازداشت پرسیدیم: «در بازداشتگاه، خبر فتح بدون درگیری موصل را شنیدم. دومین بزرگ ترین شهر عراق بدون هیچ گونه مقاومتی به داعش تحویل داده شد. ظن جدی من متوجه البیلاوی است. او ارتباط گسترده ای با بعثی ها داشت. بی‌تردید برای فتح موصل با بزرگان این شهر و بعثی‌ها مذاکره شده بود. فکر می‌کنم البیلاوی یکی از رابط‌های اصلی مذاکرات بوده و در خلال همین مذاکرات لو می‌رود ‌که پلیس اتحادیه به مقر وی حمله برد.»
daesh3
بسیاری از فرماندهان نظامی داعش، شاگردان مستقیم و غیرمستقیم البیلاوی بودند و حتی وی جزء معدود کسانی بود که از ابوبکر بغدادی نیز انتقاد می کرد.
تا زمانی که البیلاوی زنده بود، بغدادی اعلام خلافت نکرد!
دو سؤال پایانی در مورد زندان و دوران عضویت در داعش است: «زندان؟ خب من آن جا “عمار على الخلیل” را دیدم که برای اکثر قدیمی های داعش یک قهرمان به حساب می‌آمد. در کل می‌توان گفت هم‌اکنون یک شاخه یا گردان از داعش، در زندان‌های بغداد به سر می‌برند…»
«در مورد ادوار فعالیت خود در داعش باید بگویم مدتی رابط خرید مواد منفجره بودم؛ سپس راننده عوامل انتحاری شدم و عوامل حداقل ۱۹ انفجار انتحاری را به بغداد بردم. پس از آن به کادر شخصی البیلاوی اضافه شدم.»
شفاف
Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 23 فروردین 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...