پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 02 اسفند 96
حجت الاسلام والمسلمین ابطحی مطرح کرد: 96/7/11

حجت الاسلام ابطحی گفت: معاویه سه خدعه مهم را برای رسیدن به مقاصدش بکارگرفت، اولین عامل تبلیغات گسترده، دومین نکته تطمیع و سوم تهدید بود که باعث تغییر در جامعه اسلامی زمان امام حسین(ع) شد.

ابطحی

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد صادق  ابطحی ، در مراسم عزاداری سالار شهیدان در دفتر امام جمعه اصفهان، درباره اینکه کربلا یک عرصه نظامی نبود بلکه یک عرصه فرهنگی بود، اظهار کرد: برای به وجود آمدن این تقابل فرهنگی یکسری اقدامات و هجمه های فرهنگی از سالهای قبل از واقعه عاشورا ایجاد شده بود.

استاد حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد : امروز جامعه در زمینه مسائل فرهنگی به سمتی پیش رفته است که دشمنان آنها را مدیریت می کنند، به نحوی که ضد ارزش ها جایگزین ارزش ها شده است .

وی خاطرنشان کرد: ارزش ها در جامعه اسلامی کم رنگ شده است، باید هوشیار شویم و این هشدارهای حسینی را بکار بریم، براستی چرا جامعه در زمان یزید و قیام عاشورا چنین شد؛ آیا پیامبرکوتاهی کرد ویا اهل بیت(علیهم السلام)، معارف لازم را ابلاغ نکردند.

حجت الاسلام والمسلمین ابطحی تصریح کرد: وقتی نگاهی به تاریخ می کنیم در می یابیم که یکسری مسائل را معاویه برای تغییر جامعه ایجاد کرد، از جمله اینکه بنی امیه مردم را در شناخت توحید و واجبات دینی آزاد گذاشتند ولی در شناخت مصادیق شرک آنها را آزاد نگذاشت.

وی ادامه داد: ضعف فرهنگی جامعه و معرفت دینی از نکات و ویژگی های مردم در زمان قیام عاشورا بود، خاصه مردم سرزمین هایی که پس از پیامبراکرم فتح شده بودند، ضعف دینی داشتند.

استاد حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: سومین نکته روح زندگی قبیله ای وعشیره ای بود که در جامعه آن زمان حکمفرما بود به اصطلاح امروز باند وخط وخط بازی بود.

وی با بیان اینکه معاویه سه عامل مهم را برای رسیدن به مقاصدش بکارگرفت، اولین عامل تبلیغات گسترده بود، چرا که بلندگوهای آن به دست یزید ویزیدیان بود، درتاریخ داریم که 70 هزار منبر توسط معاویه برای رواج توهین واهانت به اهل بیت(علیهم السلام) و لعن امام علی(علیه السلام) ایجاد شده بود.

حجت الاسلام والمسلمین ابطحی یادآور شد: یکی ازشگردهای معاویه در بعد تبلیغ، بیان تفسیر قرآن توسط نابلدان ومنحرفین باقی مانده از زمان پیامبر بود به گونه ای که مذاق معاویه ها خوش بیاید.

وی عنوان کرد: عنصر سوم تبلیغ معاویه،عنصر شعر بود، شعرای قوی توسط معاویه استخدام می شدند وشعرا در مدح و منقبت آل ابی ابوسفیان و مذمت اهل بیت(علیهم السلام) بیان می کردند.

استاد حوزه علمیه اصفهان ابراز کرد: دومین عامل معاویه تطمیع بود، او پول وهزینه هایی که معاویه با آنها سران قبایل و بزرگان را خرید، امروز هم دشمن و استکبار برای تطمیع برخی از مسئولین و هجمه فرهنگی بودجه تامین وتصویب می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین ابطحی اذعان کرد: سومین خدعه معاویه تهدید بود، خیلی از افراد که تحت تاثیر تبلیغ و تطمیع نشدند، با تهدید تسلیم می شدند.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 11 مهر 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
بازگشت بانک‌ها به فرهنگ قرض الحسنه، راه بهبود اقتصاد کشور است دیدار مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران – 96/11/25 کارگروه تولید شعر آیینی در اصفهان تشکیل شود دیدار شورای عالی بسیج مداحان استان اصفهان – 96/11/24 افراد بی بصیرت، دستاوردهای انقلاب اسلامی را نمی بینند دوره بصیرت فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان – 96/11/24 حضور در راهپیمایی 22 بهمن، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام است پیام دعوت امام جمعه اصفهان از مردم در راهپیمایی 22 بهمن – 96/11/21 مردم حقیقت اسلام را شناختند و قیام کردند/ “انقلابی ماندن” رمز تداوم انقلاب مصاحبه نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به مناسبت دهه مبارک فجر – 96/11/19 دشمن، ولایت فقیه را هدف گرفته است دیدار کارکنان حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الزمان(عج) – 96/11/17 کارشناسان قوه قضائیه باید از قضات، عادل‌تر باشند دیدار اعضاء هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان – 96/11/17 رشته های تحصیلی دانشگاهی بر اساس نیاز کشور طراحی شود دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15 افتتاح موزه دفاع مقدس استان اصفهان لازم بود در حاشیه افتتاح بخشی از فاز یک مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان - 96/11/15 “اقتصاد مقاومتی” هنوز، روی زمین مانده است اجلاس منطقه ای ائمه جمعه استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری – 96/11/5
اخبار بیشتر...