پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96

 

با شکست تروریست‌های داعش در سوریه و عراق، اکنون این پرسش مطرح می‌شود که عناصر باقیمانده این گروه کجا را برای فرار انتخاب کرده‌اند.

داعش

روزنامه ان پی آر در گزارشی به سرنوشت مبهم تروریستهای داعش که از سوریه و عراق گریخته اند، پرداخت و نوشت: گروه تروریستی داعش دیگر کنترل هیچ شهری را در دست ندارد و تعداد زیادی از تروریستهای این گروه به هلاکت رسیده اند. اعضای باقیمانده از این گروه تروریستی هم به بیابانها گریخته اند.

«جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته مدعی شد: ما بارها گفته ایم که این جنگ پایان نیافته است. نیروهای آمریکایی هنوز هم به دنبال تروریستهای داعش هستند. در عراق، آمریکا همچنان با نیروهای عراقی همکاری می کند. ارتش آمریکا همچنان در شرق سوریه هم باقی می ماند تا اوضاع به ثبات برسد. اما جنگ در بخشهای دیگر این کشور همچنان ادامه دارد. شاید در نهایت دهها تروریست داعشی یکدیگر را پیدا کنند. اما ما چه کنیم؟ ما می خواهیم این مسئله را به جایی بکشانیم که مقامات و پلیس بتوانند از عهده آن برآیند.

ان‌پی‌آر  در ادامه این گزارش آورده است: به عقیده متیس، هم اکنون برخی از تروریستهای داعش در حال فرار به سمت غرب و کشورهای غربی هستند. تروریستهای داعش گمان می کنند که می تواند در کشورهایی که بوسیله دیگر «دشمنانشان» کنترل می شود، راحت تر زندگی کنند. حال این پرسش بوجود می آید که چه تعداد از تروریستهای داعش در آنجا هستند؟

زمانی که سه سال پیش داعش به اوج خود رسیده بود، سازمان سیا تعداد این تروریستها را 31 هزار نفر اعلام کرده بود. هم اکنون ارتش آمریکا گمان می کند که تعداد آنها به کمتر از 1000 نفر در سوریه و عراق رسیده است.

دانیل بای من، کارشناس مؤسسه بروکینگز اعلام کرد: گروه تروریستی داعش در مناطقی مثل موصل عراق و رقه سوریه به شدت مقاومت کرد و هزاران نفر از این تروریستها در این نبردها به هلاکت رسیدند. شاید گروهی از این تروریستها که عراقی یا سوری بوده اند در همان جا مانده اند. برخی دیگر هم ممکن است به کشورهای محل تولد خود بازگشته باشند.

«نیک راسموسن»، مدیر پیشین مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا اعلام کرد: بیشتر این تروریستهای داعشی از اروپا آمده بودند. اما در گذشته زمانی که یک گروه در حال شکست بود، هزاران هزار نفر از جنگجویان آن گروه ها، مناطق جنگی را ترک می کردند؛ اما امروزه این فرار در چنین مقیاس بزرگی رخ نمی دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: بنابراین می توان نتیجه گرفت که هم اکنون گروه تروریستی داعش هیچ پناهگاه امنی برای زندگی ندارد. تروریستهای عضو این گروه همچنان در حال فرار هستند. اما یک احتمال دیگر نیز وجود دارد. پس از نابودی القاعده در عراق، یک گروه جدید اما وحشی تر و قدرتمندتر—به نام داعش تشکیل شد. تا تابستان سال 2014، گروه تروریستی داعش بخشهای زیادی از سوریه و عراق را به تصرف خود در آورد و بر میلیونها نفر در این مناطق حکمرانی کرد.

شایان ذکر است چندی پیش ارتش سوریه و عراق با همکاری همپیمانان خود موفق به شکست گروه تروریستی داعش شدند. آنچه که در بیشتر جنگها اهمیت دارد پیروزی در جنگ نیست؛ بلکه عواقبی است که آن جنگ می تواند به دنبال داشته باشد و همه جنگ های خاورمیانه که آمریکا در آنها مداخله کرده است، پایان خوشی نداشته است.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 13 دی 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...