پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96
دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با اشاره به غفلت های صورت گرفته درباره مسئله زکات گفت: وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی متخصص در میان مردم تبیین شود.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار معروفی، بازرس ویژه شورای زکات با اشاره به غفلت های صورت گرفته درباره مسئله زکات، اظهار داشت: زکات به نوعی مالیات حکومتی است چراکه توسط حکومت، جمع آوری می شود و محل مصرف آن فقط فقرا نیست و می توان آن را در راه خدا(فی سبیل الله) همچون پل سازی، جاده و غیره استفاده کرد؛ از همین رو، تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به این دلیل که حکومت اسلامی نبود، جمع آوری زکات امکان پذیر نبود.

وی با اشاره به علت های مغفول ماندن مسئله زکات پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: موضوع زکات امری حکومتی است؛ مالیات اسلامی، به دست حکومت اسلامی دریافت می شود و به همین دلیل این موضوع بین علما و منبری ها مغفول مانده است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ادامه داد: در زمان نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) و امام علی(علیه السلام) مأمورانی موظف به دریافت زکات بودند و مالیات دریافت نمی شد اما امروز مالیات توسط دولت دریافت می شود و بودجه حکومت اسلامی همانند صدر اسلام، تنها وابسته به زکات نیست و همین موضوع بر غفلت از مسئله زکات اثر گذاشته و آن را در حاشیه قرار داده است.

وی با بیان اینکه روحانیون، وجوب زکات را در میان مردم به صورت ویژه و تخصصی تبیین و تشریح کنند، خاطرنشان کرد: تولیدات رادیویی و تلویزیونی برای پخش در صدا و سیما آماده شود تا رسانه ملی بتواند نسبت به موضوع زکات اطلاع رسانی داشته باشد.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به اهمیت مسئله زکات در قرآن و روایات گفت: در قرآن کریم همواره زکات پس از نماز آمده است و در روایت اسلامی، جزء ارکان اسلام معرفی شده است؛ هنگامی که از امام معصوم(علیه السلام) سئوال شد که اهمیت کدام بیشتر است، امام(علیه السلام) می فرماید بر اساس قرآن کریم، نماز اهمیت بیشتری نسبت به زکات دارد.

وی با بیان اینکه زکات، رتبه نخست را در فروع دین دارد، تصریح کرد: در روایتی آمده است که دو شخص هستند که در هنگام مرگ به آن ها گفته می شود «یهودی و یا نصرانی بمیر»؛ یکی کسی که مستطیع شده و حج به جا نیاورده است و دیگری کسی که زکات نداده است.

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه پرداخت زکات از پرداخت خمس راحت تر است، اضافه کرد: وجوب زکات بالاتر از وجوب خمس است و امام علی (علیه السلام) در روایتی می فرمایند: اگر مردم زکات مالشان را می دادند، مسلمان فقیری وجود نداشت.

وی گفت: در روایت از امام صادق(علیه السلام) آمده است خداوند در طول تاریخ، فقرا و اغنیا را در نظر گرفته و در اموال اغنیا آنقدر قرار داده است که فقرا را کفایت کند، به آن ها بدهید، بخورند، بنوشند، ازدواج کنند، مسکن داشته باشند، نفقه بدهند و حج به جا بیاورند؛ اینگونه روایت ها نشان می دهد که اصل در اسلام این است که دست فقیر را بگیری و او را از فقر نجات دهی نه اینکه به گونه ای به او کمک شود که همیشه فقیر بماند.

آیت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر، باید موضوع وجوب زکات و ادای تکلیف دینی تبیین شود، عنوان کرد: اگر خطبا و ائمه جمعه، عظمت و اهمیت زکات را برای مردم بازگو کنند، آنان بیشتر در پرداخت زکات دقت می کنند.

وظایف اعضاء شورای زکات ابلاغ می شود

معروفی بازرس ویژه شورای زکات در ابتدای این جلسه با اشاره به کم کاری‌ها و غفلت‌های صورت گرفته درباره مسئله زکات اظهار داشت: قرار است اعضاء شورای زکات استان‌ها همچون صدا و سیما، جهاد کشاورزی، شورای تبلیغات اسلامی و غیره با مأموریت ذاتی خود آشنا شوند و شرح وظایف آنان در شورای عالی زکات به تصویب رسیده و ابلاغ شود.

وی با اشاره به نارضایتی مقام معظم رهبری از اقدامات انجام شده پیرامون مسئله زکات و پیام ایشان در اجلاس سراسری زکات در قم گفت: امیدوار هستیم، این واجب مغفول مانده بر روی زمین، در راستای اقتصاد مقاومتی و فقرزدایی از جامعه اجرایی شود.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 20 دی 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...