پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز سه شنبه 01 اسفند 96
دیدار مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه کشور – 96/11/2

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: برای تبیین و تشریح «ولایت فقیه» در کشورهای عربی، بهتر است از طلاب عرب زبان که با فرهنگ و آداب و رسوم آن کشورها آشنا هستند، استفاده شود.

آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان اصفهان در دیدار معاون بین الملل و مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه علمیه های کشور با بیان اینکه حوزه علمیه قم در زمینه ارتباط بین المللی ضعیف است، اظهار داشت: بهتر است به جای آموزش دادن زبان های مختلف به طلاب فارسی زبان و اعزام آنان برای تبلیغ به کشورهای هدف، از طلابی استفاده شود که زبان دان هستند، برای مثال می توان از خوزستانی های با استعداد که بر زبان عربی مسلط هستند بهره برد و یا از ظرفیت طلاب خارجی جامعه المصطفی استفاده کرد.

وی افزود: این طلاب بهتر از طلاب فارسی زبان، بر زبان‌های کشورهای مختلف، مسلّط هستند و می توانند ارتباط مؤثرتری با مردم آن کشورها برقرار کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تأکید بر تبیین و تشریح ولایت فقیه برای مردم کشورهای عربی عنوان کرد: تنها افرادی که هم لهجه مردم آن مناطق هستند و با آداب و رسوم آنان آشنایی دارند، می توانند به خوبی موضوع ولایت فقیه را برای آنان تبیین و تشریح کنند.

وی گفت: دولت نیز همین اشتباه را انجام می دهد و افرادی را به عنوان سفیر، بازاریاب و یا رابط فرهنگی به کشورهای مختلف اعزام می کند که به خوبی با زبان، فرهنگ و آداب و رسوم آن کشورها آشنا نیستند؛ بنابراین لازم است مرکزی برای جذب افراد با استعداد و مسلط به زبان راه اندازی شود و با آموزش قرآن، نهج البلاغه، مبانی تبلیغ و سایر علوم لازم، به تربیت آنان بپردازند البته لازم نیست این طلاب حتماً با لباس طلبگی به تبلیغ مشغول شوند بلکه می توانند از شیوه های مؤثر و متناسب با هر کشور و یا منطقه استفاده کنند.

آیت الله طباطبایی نژاد تصریح کرد: وهابی ها در مدت 4 سال مبلغ تربیت می کنند و از آنان حمایت مالی می شود در حالیکه طلاب متخصص تربیت شده در قم، بدون هیچگونه حمایت خاصی به کشورهای مختلف اعزام می شوند؛ بنابراین مبلغان بین المللی، باید از نظر مالی نیز حمایت شود.

قم، منشأ نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام)

وی با بیان اینکه قم مرکز شیعه است و بر اساس روایات اسلامی، معارف اهل بیت(علیهم السلام) از این شهر نشأت می گیرد، تصریح کرد: افتخار می کنیم در شهر مقدس قم و در جوار حضرت معصمومه(سلام الله علیها) تحصیل کرده ایم و هم اکنون حوزه علمیه اصفهان با حوزه علمیه قم ارتباط خوبی دارد.

امام جمعه اصفهان عنوان کرد: حوزه علمیه اصفهان ادعای استقلال ندارد و برنامه‌های حوزه علمیه قم را پس از بومی سازی اجرا می کند، همچنین اجرای برنامه های نوین در دستور کار است برای مثال قرار است به زودی طلابی که سال نخست تحصیل خود را سپری می کنند، تنها دروس صرف، عقاید و احکام را یاد می گیرند.

وی با اشاره به اجرای طرح ادیب در حوزه علمیه اصفهان افزود: طلابی که قصد دارند عمامه گذاری کنند، یک ماه قبل از عید غدیرخم، ثبت نام کرده و در دوره یک ماهه آموزشی شرکت می کنند تا برای حضور و ارتباط با جامعه آماده باشند؛ امسال 300 طلبه در مراسم خاصی و با حضور آیت الله العظمی مظاهری(دام عزه) به صورت همزمان عمامه گذاری شده اند.

آبت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه انتشار اخبار در خبرگزاری حوزه و یا هفته نامه افق حوزه باید به گونه ای مفید باشد، خاطرنشان کرد: صرف انتشار خبر فایده ای ندارد، این انتشار اخبار باید سبب تقویت فرهنگ و علم انسان شود، همچنین استفاده از میان تیتر، جمع آوری فتاوای جدید مراجع تقلید، بیان اصول اعتقادات به زبان ساده، تبیین و تشریح احادیث و موضوع ولایت فقیه مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید مفید حسینی کوهساری معاون بین الملل و مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه علمیه های کشور در ابتدای این دیدار با اشاره به چارت جدید حوزه علمیه اظهار داشت: معاونت بین الملل و ارتباطات حوزه علمیه کشور در حوزه بین الملل، رسانه و خبرگزاری و تنظیم ارتباطات حوزه با نهاد های کشور فعالیت دارد.

وی افزود: هیچ ارتباط تعریف شده، به جز چند تفاهم نامه میان حوزه و سایر نهادهای کشور تنظیم نشده است، همچنین تشکل های متعددی در حوزه وجود دارند که باید ساماندهی شوند.

حجت الاسلام حسینی ادامه داد: دوره های آموزش زبان، مهارت افزایی و دانش افزایی برای طلاب مبلغ در کشورهای خارجی برگزار می شود.

وی با اشاره به ارتباط خوب حوزه علمیه اصفهان و قم، گفت: خارج ساختن نشریه افق حوزه از فضای خبری به سمت مطالب تحلیلی، مصاحبه ای، ترویج مبانی انقلابی و توجه به ظرفیت استان ها از جمله برنامه هایی است که در دستور کار این مرکز قرار دارد.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
بازگشت بانک‌ها به فرهنگ قرض الحسنه، راه بهبود اقتصاد کشور است دیدار مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران – 96/11/25 کارگروه تولید شعر آیینی در اصفهان تشکیل شود دیدار شورای عالی بسیج مداحان استان اصفهان – 96/11/24 افراد بی بصیرت، دستاوردهای انقلاب اسلامی را نمی بینند دوره بصیرت فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان – 96/11/24 حضور در راهپیمایی 22 بهمن، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام است پیام دعوت امام جمعه اصفهان از مردم در راهپیمایی 22 بهمن – 96/11/21 مردم حقیقت اسلام را شناختند و قیام کردند/ “انقلابی ماندن” رمز تداوم انقلاب مصاحبه نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به مناسبت دهه مبارک فجر – 96/11/19 دشمن، ولایت فقیه را هدف گرفته است دیدار کارکنان حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الزمان(عج) – 96/11/17 کارشناسان قوه قضائیه باید از قضات، عادل‌تر باشند دیدار اعضاء هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان – 96/11/17 رشته های تحصیلی دانشگاهی بر اساس نیاز کشور طراحی شود دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15 افتتاح موزه دفاع مقدس استان اصفهان لازم بود در حاشیه افتتاح بخشی از فاز یک مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان - 96/11/15 “اقتصاد مقاومتی” هنوز، روی زمین مانده است اجلاس منطقه ای ائمه جمعه استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری – 96/11/5
اخبار بیشتر...