پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 02 اسفند 96
دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: رشته های تحصیلی دانشگاهی باید بر اساس نیاز کشور طراحی شود تا جوانان پس از فراغت از تحصیل، بیکار نمانند و نیازهای کشور تأمین شود.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور بر اساس نیازهای  کشور طراحی شود، اظهار داشت: اگر دانشجویان بر اساس این نیازها تربیت شود، پس از فراغت از تحصیل بیکار نمی شوند و نیازهای کشور نیز تأمین می شود.

وی با بیان اینکه 5 رشته دانشگاهی خوب، ارزشمند و آینده دار بهتر از 100 رشته ای است که در آینده نیازی به آن نیست، افزود: دانشگاه ها باید به دانشجویان مشورت دهند و رشته های خوب و آینده دار را مطابق با نیاز های کشور به آنان معرفی کند؛ نباید عمر دانشجویان هدر رود، به نظر بنده بدترین اسراف، اسراف در عمر است، اینکه یک دانشجو 4 سال عمر خود را به یادگیری رشته ای که فایده ای ندارد اختصاص دهد، اسراف است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان بیان کرد: لازم است تا همه دانشگاه ها همانند دانشگاه علمی کاربردی، به صورت تئوری و عملی با دانشجویان کار کنند تا فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته خود متخصص باشند.

وی یادآور شد: یکی از اشکالاتی که قبلاً به وزارت علوم مطرح کرده ام این است که جذب دانشجو بر اساس نیاز کشور انجام نمی شود و دانشگاه ها فقط به فکر درآمدزایی هستند؛ مشاهده می کنیم که تعداد زیادی از دختران دانشجو، فوق لیسانس حقوق می گیرند و در آینده دستگاه قضایی نمی تواند آنان را به عنوان قاضی جذب کند.

آیت الله طبابایی نژاد ادامه داد: از سوی دیگر در اصفهان که یک شهر مذهبی است رادیولوژیست یا دندان پزشک مجرب زن و مرد به اندازه کافی برای خانم ها و آقایان وجود ندارد، این بدین معنا است که نیاز وجود دارد اما تحصیل دانشجویان در این رشته ها نیست؛ برای مثال رشته مهندس معدن برای زنان وجود دارد، آیا مسئولان فکر نمی کنند که در کشور ما که یک کشور اسلامی است این رشته برای زنان کارایی ندارد.

وی با بیان اینکه باید نخبگان را به دانشگاه ها به ویژه در مقاطع بالای دانشگاهی جذب کرد، تصریح کرد: اینکه یک نفر به راحتی به دانشگاه وارد شود، درس بخواند، مدرک بگیرد و پس از فراغت از تحصیل، کاری یاد نگرفته باشد، چه فایده ای دارد؟ اینکه علمی آموخته شود و نتوان به جامعه خدمت کرد، فایده ای ندارد.

امام جمعه اصفهان با ابراز خرسندی از فعالیت های دانشگاه جامع علمی کاربردی در تدوین رشته های دانشگاهی مورد نیاز جامعه عنوان کرد: مسئولان باید زودتر به فکر اینگونه اقدامات بودند؛ مسئله علم و یادگیری اگر کاربردی نباشد به درد نمی خورد، علم نظری و دانستن، مقدمه ای برای عمل کردن است.

ارزش ذاتی علوم مذهبی و دینی

وی یادآور شد: البته برخی از علم ها همچون علوم مذهبی ارزشمند هستند چراکه با فراگیری این علوم و شناخت خدا و دین الهی ایمان، انسانیت و تقرب به خدا انسان افزایش می یابد؛ علم دینی را نمی توان بدون تقوا به دست آورد اما یک فرد کافر  می تواند سایر رشته ها را بیاموزد.

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: برخی از دختران و خانم هایی که تا سطح لیسانس و بالاتر درس خوانده اند از مسائل خانه داری اطلاعی ندارند و یکی از علت های طلاق در جامعه، همین عدم یادگیری مهارت های زندگی است، البته طلاق علت های متعددی دارد.

سید حسن قاضی عسکر، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان در ابتدای این دیدار با ارائه گزارشی از اقدامات این دانشگاه اظهار داشت: استان اصفهان با 43 مرکز علمی کاربردی در سطح استان، بیشترین مرکز در سطح کشور را در میان دانشگاه های جامع علمی دارد.

وی با اشاره به تفاوت های دانشگاه جامع علمی کاربردی با سایر دانشگاه ها افزود: این دانشگاه بر اساس نیاز و تقاضای جامعه و آمایش سرزمین رشته های خود را طراحی و اجرا می کند، این دانشگاه شغل محور بوده و به آموزش مهارت های خاص به دانشجویان می پردازند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان تصریح کرد: در نظر داریم با راه اندازی سامانه اینترنتی، وضعیت رشته های تصحیلی از نظر نیاز کشور و اشباع شدن آن را به دانشجویان ارائه کنیم، از سوی دیگر تأسیس رشته های جدید و کاربردی همچون رشته حسابداری با گرایش خمس و زکات در حال بررسی است.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 15 بهمن 1396

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
بازگشت بانک‌ها به فرهنگ قرض الحسنه، راه بهبود اقتصاد کشور است دیدار مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران – 96/11/25 کارگروه تولید شعر آیینی در اصفهان تشکیل شود دیدار شورای عالی بسیج مداحان استان اصفهان – 96/11/24 افراد بی بصیرت، دستاوردهای انقلاب اسلامی را نمی بینند دوره بصیرت فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان – 96/11/24 حضور در راهپیمایی 22 بهمن، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و دشمنان اسلام است پیام دعوت امام جمعه اصفهان از مردم در راهپیمایی 22 بهمن – 96/11/21 مردم حقیقت اسلام را شناختند و قیام کردند/ “انقلابی ماندن” رمز تداوم انقلاب مصاحبه نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به مناسبت دهه مبارک فجر – 96/11/19 دشمن، ولایت فقیه را هدف گرفته است دیدار کارکنان حفاظت اطلاعات سپاه صاحب الزمان(عج) – 96/11/17 کارشناسان قوه قضائیه باید از قضات، عادل‌تر باشند دیدار اعضاء هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان – 96/11/17 رشته های تحصیلی دانشگاهی بر اساس نیاز کشور طراحی شود دیدار رئیس و معاونان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان – 96/11/15 افتتاح موزه دفاع مقدس استان اصفهان لازم بود در حاشیه افتتاح بخشی از فاز یک مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان - 96/11/15 “اقتصاد مقاومتی” هنوز، روی زمین مانده است اجلاس منطقه ای ائمه جمعه استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری – 96/11/5
اخبار بیشتر...