پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز چهارشنبه 04 بهمن 96
ديدار رييس سازمان اسناد ملی و كتابخانه های كشور

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اصفهان در ديدار رييس سازمان اسناد ملی و كتابخانه های كشور  حفظ و حراست از اسناد ملی را خدمتی بزرگ به تاريخ ايران و بلكه اسلام دانست.

آیت الله سید یوسف طباطبایی ن‍ژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدار دکتر صالح امیری، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور بر اهمیت تجمیع و نگهداری از اسناد و کتاب های قدیمی تأکید کرد و گفت: بسیاری از مردم در کتابخانه های خود کتاب های گرانبها و ارزشمند قدیمی دارند و خودشان از ارزش آن ها بی خبرند.

وی اعلام فراخوان و جمع آوری نسخ خطی و قدیمی را یکی از روش های دست یابی به منابع و ذخایر علمی و فرهنگی کشور دانست و گفت: اگر مردم توجیه شوند که کتبی که در کتابخانه های آن ها در حال نابودی است و بلا استفاده مانده می تواند چه نقشی در ثبت تاریخ علم و فرهنگ این کشور داشته باشد قطعاً همکاری لازم را با سازمان اسناد ملی خواهند داشت و این فرهنگ سازی باید با همکاری صدا و سیما صورت پذیرد.

در این دیدار دکتر سید رضا صالحی امیری به ارائه گزارشی از سازمان اسناد و کتابخانه ملی پرداخت و گفت: کتابخانه ملی با حدود صد هزار متر مربع مساحت بیش از دو میلیون و هفتصد هزار جلد کتاب از زمان دارالفنون تا کنون را در خود جای داده است.

وی از وجود 5 میلیون نشریه از زمانی که صنعت چاپ وارد ایران شد خبر داد و افزود: 38 هزار نسخه خطی که همگی متعلق به بعد از اسلام است و 35 هزار نسخه سنگی نادر از سرمایه های کتابخانه ملی است.

صالحی امیری خاطر نشان کرد: اصل نسخ مربوط به شیخ بهایی و ملاصدرا نیز از جمله نسخ خطی گرانبهای کتابخانه ملی است.

وی توسعه نسخ خطی را از وظایف سازمان اسناد ملی برشمرد و گفت: در این راستا تاکنون 320 هزار نسخه شناسایی شده که هنوز تعداد زیادی شناسایی نشده و این کشور با این قدمت هنوز همه داشته هایش مشخص نیست.

وی از راه اندازی یک شبکه ملی با نظامی استاندارد در سطح کشور خبر داد و گفت: بر اساس این شبکه موجودی همه کتابخانه های کشور در یک سامانه تجمیع و علاقمندان می توانند کتاب های مورد نیاز خود را در همه کتابخانه های کشور جستجو و پیدا کنند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور کتابخانه ملی را یک مرکز فرهنگی برشمرد و گفت: در این راستا تهیه و تدوین دانشنامه فرهنگ کشور و دانشنامه های استان های مختلف را در دستور کار داریم.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران می هراسد چهاردهمین همایش سراسری ستاد اقامه نماز صنعت هسته‌ای کشور – 96/10/26 مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18
اخبار بیشتر...