پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
مراسم افتتاح مرکز تحقیقات و پژوهش های حوزه علمیه اصفهان

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تاکید بر این که کار طلبگی و روحانیت چیزی جز پژوهش و تحقیق نیست، گفت: در حوزه های علمیه، مجتهد پرورش می یابد، مجتهد یعنی کسی که به عمق مطلب و ژرفای معارف دست می یابد.

آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد، در مراسم افتتاح مرکز تحقیقات و پژوهش های حوزه علمیه اصفهان، در مدرسه علمیه درب کوشک، با اشاره به این که مسئله پژوهش در حوزه های علمیه، مسئله جدید و تازه ای نیست، گفت: کار طلبگی و روحانیت  چیزی جز پژوهش و تحقیق نیست، در نخستین خط حاشیه کتاب جامع المقدمات خطاب به طلاب ذکر شده که « بدانید» و نگفته است بخوانید، این مسئله گواهی بر این است که کار طلبگی جدای از تحقیق و پژوهش نیست.

امام جمعه اصفهان تاکید کرد: در حوزه های علمیه، مجتهد پرورش می یابد، مجتهد یعنی کسی که به عمق مطلب و ژرفای معارف دست می یابد و این مصداق بارز تحقیق و پژوهش است.

وی با تاکید بر این که دستیابی به عمق مطلب و فهم کلام برای طلاب و روحانیون ضروری است، افزود: حوزه های علمیه پروش دهنده عالم هستند و این مهم نشان از دریافت عمق هر مطلبی دارد، لذا این امر بدون تحقیق میسر نمی شود.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به این که علم رجال مصداق یک کار تحقیقی است، تصریح کرد: تحقیق، پژوهش، دقت، اجتهاد، بررسی سیر اسناد و … همگی جز اصول حوزه های علمیه است .

نماینده ولی فقیه در اصفهان با بیان این که همه کلاس های حوزه کرسی آزاد اندیشی است، تصریح کرد: مباحثه، در حوزه های علمیه روشی مناسب برای رسیدن به عمق مطلب که بنیه تحقیق است، می باشد.

مدیر حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: وظیفه روحانیون و طلاب دستیابی به واقعیت علوم اسلامی و معارف دینی نشات گرفته از ائمه اطهار(علیم السلام) است، بنابراین تحقیق و پژوهش یک امر ضروری است.

وی، درس خواندن به طورعمیق، محقق بودن و رسیدن به ژرفای مطالب را از شاخصه های طلبگی دانست و گفت: ارزش طلبه و روحانیت به محقق بودن و پژوهشگر بودن است.

امام جمعه اصفهان همچنین با گلایه از این که طلاب  از بحث تحقیق و پژوهش تا حدودی دور شده اند، گفت: افتتاح مراکزی چون مرکز تحقیقات و پژوهش حوزه علمیه اصفهان راهکار مناسب و موثری برای بیشتر مانوس کردن طلاب و روحانیت با پژوهش  و تحقیق است و افتتاح این مرکز آغاز به کار رسمی تحقیق و پژوهش است

که تا قبل از این هم در همه حوزه های علمیه کشور تحقیق جایگاه و اهمیت ویژه خود را داشته است.

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 7 خرداد 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18 بار دیگر با حضور پرشور مردم، این فتنه نیز خاموش شد پیام تشکر - 1396/10/16
اخبار بیشتر...