پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
بازخوانی گفتگوی صمیمانه با حضرت آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، از زندگی برادر بزرگوارشان، سید نوراله

تیر ماه مردم ایران را بار دیگر یاد عاشورا می اندازد. عاشورایی که بهشتی و 72 تن از بهترین سربازان انقلاب را بهشتی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید نوراله طباطبایی نژاد نماینده مردم متدین اردستان در اولین دوره مجلس شورای اسلامی یکی از یاران و سربازان انقلاب بود که تقدیر الهی نام او را جزء 72 تن یاران انقلاب و شهدای حزب جمهوری ثبت کرد.

به این بهانه در گفتگویی صمیمانه با حضرت آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، از زندگی برادر بزرگوارشان، سید نوراله سوال کردیم.

آنچه می خوانید سخنان ایشان در مورد این شهید بزرگوار است.

حاج سید نوراله طباطبایی نژاد در روستای ظفرقند اردستان در سال 1319 و در خانواده ای روحانی و مبارز دیده به جهان گشود. وی آموزش قرآن و مقدمات علوم دینی را نخست نزد پدر آموخت و پس از گذران دوران ابتدایی در ظفرقند، در سال 1335 برای تحصیل علوم دینی رهسپار شهر مقدس قم شد و در آن جا نزد مدرسان خبره و استادان برجسته، با ادبیات عرب، فقه، اصول، حکمت، فلسفه و تفسیر قرآن آشنا شد و در دروس خارج از محضر علمایی چون آیت الله گلپایگانی و آیت الله مکارم شیرازی کسب فیض کرد.

پدر سید نوراله

پدر ما فردی عالم، عامل و از علماء تراز اول منطقه بود که علاقه بسیاری به روحانیت داشت لذا به ما سفارش می کرد که به کسوت روحانیت وارد شویم. 6 برادر بودیم که در زمان حیات پدر همگی به لباس روحانیت ملبس شدیم.

پدر معتقد بود سادات باید روش جد خود را درپیش گیرند و عمر خود را صرف تبلیغ اسلام نمایند. ایشان شخصیت کم نظیری داشت که هنوز هم مانند ایشان کم پیدا می شود. در حد علمی خود هم به عبادات و مسائل اجتماعی می پرداخت و هم مسائل سیاسی را با دقت پیگیری می کرد.

در برنامه تربیتی و برخورد با خانواده نیز بسیار دقیق بود و با ظرافت خاصی رفتار می کرد

Untitled-1

.

سید نوراله و انقلاب

از نوجوانی جزء مبلغین خوب اسلام در منطقه بود و برای تبیین افکار روشنگر امام خمینی(ره) به شهرهای مختلف سفر می کرد.

سید نوراله در 20 سالگی بعد از نماز آیت الله اراکی روی سنگی کنار حوض مدرسه فیضیه ایستاد و اولین کسی بود که در محکومیت شاه با علما سخن گفت.

بعد از تبعید امام (ره) به ترکیه ، در کنار مرقد حضرت معصومه(سلام الله علیها) با عده ای از طلاب، جلسه دعای توسل برگزار کردند و بعد از مراسم برای امام خمینی(ره) دعا می کردند.

این برنامه تا مدتی ادامه داشت و دعا را یک شب اخوی و یک شب آقای ناطق نوری می خواندند و پس از مراسم عبا و امامه خود را عوض می کردند و بین جمعیت رفته و خارج می شدند.

یک شب که ایشان بدون تعویض لباس از مجلس خارج شده بودند، یکی از نیروهای ساواک در گوش او  می گوید: به خدا اگر از سادات نبودی و به خاطر جدت نبود تا کنون دستگیرت کرده بودم.

در سال 1357 و قبل از فرار شاه در مسجدی در تهران منبر می رفت که یک شب ساواک مسجد را محاصره و ایشان را دستگیر کرد. پس از گذشت 2روز، با فرار شاه از زندان آزاد شد.

بعداً تعریف کرد که آخر شب مسئول کلانتری ما را به اتاق خود برد و گفت: ما نیز دل خوشی از شاه نداریم اما اگر فکر کرده اید با رفتن شاه شما بر سر کار می آیید در اشتباهید، آمریکا فردی به نام بنی صدر را در نظر گرفته است.

در آن زمان کسی بنی صدر را نمی شناخت لذا بعد از پرس و جو فهمیدیم که مسئول انجمن اسلامی جوانان آمریکا و فرانسه است و خیال کردیم که می خواهند یک دانشجوی خوب را بد نام کنند که زمانه حقیقت این سخن را به ما ثابت کرد.

سجایای اخلاقی سید

سید نوراله از همان اوان کودکی، در مکتب پدر و اساتید وارسته خود، با فضائل و مکارم آشنا گشت و خود نیز با تزکیه نفس، عبادت و ارتباط با خداوند در جهت کسب خوی عالی و نیل به خوبی ها کوشید.

وی از نظر اخلاقی بسیار خاص بود به گونه ای که بسیاری از دوستان ایشان هنوز وقتی نام ایشان را می شنوند، اشک می ریزند.

این شهید بزرگوار بسیار فروتن بود و حتی به شوخی هم کسی را از خود نمی رنجاند و با خانواده و فرزندانش بسیار با احترام و محبت رفتار می کرد.

سید نوراله با هر کسی که روبرو می شد، در سلام کردن از او پیشی می گرفت، در گفتگوهایش اهل جدال نبود و دوست نداشت او را به تقوا و ایمان بستایند.

علی رغم شجاعت و شهامت ، با مردم و تهیدستان بسیار مهربان بود و دست بخشنده داشت. او معتقد بود که اگر انسان بخواهد انتظار بنشیند تا زمانی که وضعش خوب شد کمک کند، ممکن است هیچ وقت این فرصت را پیدا نکند.

سید نوراله و مجلس شورای اسلامی

برای اولین دوره مجلس شورای اسلامی در اردستان 11 نفر کاندید شدند که اخوی ما نیز یکی از آن ها بود و با رأی اعتماد مردم، وارد مجلس شورای اسلامی شد.

ایشان شهامت بسیاری داشت و در صحن مجلس، 2 سخنرانی محکم در خصوص بنی صدر ایراد کرد که هنوز هم دیدن آن ، نکات تازه و جالبی دارد.

سید نوراله به خاطر خلوص نیت و خدمات شایسته ای که به مردم منطقه ارائه کرد مورد علاقه وافر مردم بود.

عبادت سید

اخوی اهل عبادت و نماز شب واقعی بود و حتی برای امور عبادی نیز برنامه ریزی داشت. یکبار که به دلیل مشغله کاری به برنامه خود عمل نکرده بود به او اعتراض کردم و گفتم پس چرا برنامه ریزی می کنید و برنامه را در اتاق می گذارید؟ او در پاسخ من خندید و گفت: اگر در هر برنامه ریزی بتوانم یک هفته را به خوبی انجام دهم، غنیمت است.

به قرآن و نماز بسیار اهمیت می داد و به حفظ قرآن توجه ویژه ای داشت. او از جمله پژوهشگرانی بود که علی رغم مشغله بسیار، خلأهای فکری و اجتماعی روز را شناسایی و زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی به نگارش تفسیر نمونه پرداختند و سید نوراله توانست تا قبل از شهادت، گروه را تا جلد یازدهم یاری کند.

ولایت فقیه

ما خانوادگی به گونه ای تربیت شده بودیم که مسئله ولایت فقیه برایمان تازگی نداشت. از کودکی می دانستیم که باید پیرو مراجع و ولی فقیه باشیم و ولایت افراد صالح را از ارکان شیعه بودن می دانستیم.

بر همین اساس اخوی هم عشق و محبت خاصی نسبت به ولایت فقیه و امام خمینی(ره) داشت و از هیچ کاری برای تبیین این اصل مهم فروگذار نمی کرد.

سید نوراله و ورود به حزب جمهوری

ایشان علاقه خاصی به شهید بهشتی و شهید مطهری داشت و روزهای پنجشنبه پای درس شهید مطهری حاضر می شد.

هدف از تشکیل حزب جمهوری که شهید بهشتی و مقام معظم رهبری از بنیانگذاران آن بودند، تربیت نیروهایی بود که برای انقلاب مثمر ثمر بوده و بتوانند در انقلاب، وزارتخانه ها واداره ها خدمت کنند.

سید نوراله طباطبایی نژاد نیز با حسن تدبیر، تقوا، خوش خلقی، درایت و اهمیت قائل شدن به تشکیلات، از اعضای فعال دفتر مرکزی حزب جمهوری شد.

از قضا روز 7 تیر را مرخصی گرفته بود اما چون جلسه آن روز به دعوت خود دکتر بهشتی تشکیل شد از اردستان به تهران رفت و همراه با سید الشهدای انقلاب اسلامی شربت شهادت را نوشید و پیکر پاکش در شیخان قم دفن شد.

حضرت آیت اللّه ناصر مکارم شیرازی(مدّ ظلّه) نیز در آغاز یازدهمین جلد «تفسیر نمونه» نوشت:

«در زمره شهیدانِ [ انفجار هولناک دفتر مرکزی حزب جمهوری‏] مرحوم حجه الاسلام والمسلمین حاج سید نوراللّه طباطبایی (ره) ؛ از همکاران عزیز تفسیر نمونه بود که نمایندگی مجلس شورای اسلامی را نیز به عهده داشت. او مردی مصمم، شجاع و با استقامت،فاضل و متدین، باایمان و پرعاطفه بود و گرما و صفای خاصی داشت. ما جای او را درانجمن دوستان تفسیر نمونه همواره خالی می‏بینیم، خدایش غریق رحمت کند و با شهیدان بدر و احد و میدان جانبازی کربلا محشور دارد.»

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 6 تیر 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18 بار دیگر با حضور پرشور مردم، این فتنه نیز خاموش شد پیام تشکر - 1396/10/16
اخبار بیشتر...