پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

http://Shamimevelayat.com

امروز دوشنبه 02 بهمن 96
دیدار اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با تأکید بر اهمیت فعالیت‌های دینی و فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: کارهای زیادی در دانشگاه آزاد انجام شده است اما کار دینی و الهی صورت نگرفته و این نشان از عملکرد ضعیف دانشگاه در فعالیت‌های دینی و مذهبی دارد.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان در دیدار اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان، خاطرنشان کرد: برای پیشرفت یکی دانستن لازم است و یکی از دانستنی‌ها غفلت نکردن، تذکرات برای این است که انسان از دانستنی‌های خود غفلت نکند، تکرارها برای جلوگیری از این غفلت است.

وی با بیان روایتی از امام علی(علیه السلام) تصریح کرد: امام می‌فرمایند ظالمین سه دسته هستند، دسته اول کسانی که به مافوق خود ظلم می‌کنند، نافرمانی از دستورات مافوق یک نوع ظلم است، دسته دوم کسانی هستند که به زیر دست خود غلبه دارند و بر او ظلم می‌کنند، دسته سوم کسانی هستند که خودشان به طور مستقیم ظلم نمی‌کنند بلکه به یاری ظالم می‌روند.

امام جمعه اصفهان در ادامه عنوان کرد: قرآن می‌فرماید اگر کسی از حدود الهی تجاوز کند به خودش ظلم کرده است، ما باید در کارهای دینی به همان صورت که در فعالیت‌های علمی خود دقت داریم دقت نظر داشته باشیم و مسائل مختلف دینی را مورد بررسی قرار دهیم و آن را بررسی علمی کنیم، نباید از مسائل دینی به سادگی عبور کرد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان عمل کردن برخلاف عقل را ظلم دانست و اظهار کرد: انسان گاهی دچار اشتباه می‌شود، بنده معتقدم استاد اخلاق جز استادی که تدریس می‌کند و دروس را برای طلاب و دانشجویان می‌گوید نیاز نیست، بهترین استاد اخلاق همان استادی است که در حال تعلیم علوم به شاگردان است، استادی که درس می‌دهد باید به خاطر داشته باشد که یک مسلمان است و قرار است یک انسان را تربیت کند نه یک ربات و موجود بی جان و بی عقل و منطق، اساتید باید بدانند در حال تعلیم یک مسلمان هستند و باید جنبه‌های دینی و اخلاقی او را در نظر داشته باشند.

 

هدف از تأسیس دانشگاه آزاد برطرف کردن نیازهای کشور بود

وی با تأکید بر اهمیت ارائه نکات دینی و اخلاقی در بین تدریس، این کار را بسیار مؤثرتر از کلاس درس اخلاق توصیف کرد و گفت: هدف از تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی این بود که نیازهای کشور را برطرف کند، باید ببینیم تا چه حد دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه تربیت افراد و ارائه متخصصین دین دار و متعهد موفق بوده است.

آیت الله طباطبایی نژاد تصریح کرد: کارهای زیادی در دانشگاه آزاد انجام شده است اما کار دینی و الهی صورت نگرفته است، دستورات خداوند اطاعت نشده اما دستورات اشخاص اطاعت شده است، همه انسان‌ها تشبه به برتر پیدا می‌کنند و به همین دلیل است که دانشجویان به اساتید خود شباهت پیدا می‌کنند و از آنها الگو می‌گیرند و همین مسأله وظایف استاد و مسؤولان دانشگاه را سنگین می‌کند.

امام جمعه اصفهان با اشاره به الگو پذیری کشورهای کوچک از کشورهای بزرگ‌تر و قدرتمندتر تصریح کرد: زمانی که شاه ایران می‌گفت به دروازه تمدن رسیدیم این به معنای دستیابی ایران به تکنولوژی نبود بلکه زنان و دختران آنها از بی‌حجابی در آمریکا الگو برداری کرده و بی‌حجاب شده بودند، هنوز هم ما مرگ بر آمریکا می‌گوییم ولی هنوز تشبه به آمریکا داریم، مطبوعات با افتخار از راننده کامیون شدن یک خانم خبر می‌دهند درحالی که این موضوع هیچ جای افتخاری ندارد.

وی با بیان این‌که زن و مرد هرکدام وظایف مشخصی دارند، اظهار کرد: بچه‌ها در تقلید از بزرگان به حقیقت مطلب فکر نمی‌کنند بلکه فقط می‌خواهند ادای دیگران و بزرگتر‌ها را در بیاورند و نباید ما در زندگی خود رفتاری به این صورت داشته باشیم و دچار تقلید بدون فکر و منطق شویم.

نماینده ولی فقیه در ادامه خاطر نشان کرد: متأسفانه برخی فکر می‌کنند که بی بند و باری و بی حجابی و بی دینی هم بخشی از پیشرفت‌های کشورهای غربی است، درحالی که غرب در زمینه پیشرفت‌های خود فعالیت کرده است و به آنها دست پیدا کرده و اگر این فساد‌ها را نداشتند امروزه بسیار پیشرفته‌تر بودند.

 

همه موجودات برگردن یکدیگر حقوقی دارند

امام جمعه اصفهان با بیان‌ این‌که نخستین وظیفه ما اطاعت از خداوند است، تصریح کرد: ما مسلمان هستیم و وظیفه داریم از دستورات دینی و فرامین الهی تبعیت کنیم، همه موجودات به ویژه انسان نسبت به یکدیگر حقی دارند، در حقیقت ،همه عالم حقوقی بریکدیگر دارند، ما انسان‌ها به گردن هم حق داریم و حیوانات و درختان و اشجار و گیاهان هم به گردن ما حق دارند.

وی با اشاره به تفاوت در حد و اندازه و مراتب حقوقی که بر گردن انسان است اظهار کرد: در این مراتب هیچوقت نباید حق قوی را فدای حق ضعیف‌تر کرد، به عنوان مثال حق پدر نسبت به برادر در اولویت است، این مسائل حقوق الهی است و این حقوق روند خاص خود را دارد، هیچ حقی بعد از حق خداوند بالاتر از حق پدر و مادر نیست، ذی حق ترین موجودات بعد از خدا والدین هستند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم خاطرنشان کرد: اگر از روند کار طبیعت منصرف شویم منحرف خواهیم شد، روند قرآن این است که زمانی که می‌خواهد امر به دو چیز کند ابتدا اهم را بیان می‌کند سپس مهم را مطرح می‌کند، وقتی قرآن می‌گوید یزکیهم و یعلمهم الکتاب یعنی تزکیه مهم‌تر است و زمینه ساز و مقدمه علم و تعلیم تزکیه است.

آیت الله طباطبایی نژاد با تأکید بر این‌که حق هیچکس بالاتر از خداوند نیست، ابراز کرد: حقوقی در عالم وجود دارد که باید آنها را بدانیم و آنها را مراعات کنیم، هر گناهی که انسان بخواهد مرتکب شود می‌بیند حق خدا دارد پایمال می‌شود و به نوعی ظلم می‌کند، ظلم یعنی کار بیجا کردن، عدل یعنی هرچیزی در جای خودش قرار دادن، انسان عاقل ظلم نمی‌کند.

در ابتدای این دیدار نیز حجت الاسلام والمسلمین سید مجبتی میردامادی، به تبیین برخی از فعالیت‌های نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان پرداخت.

 

اساتید دانشگاه از مسائل دینی غافل نشوند

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با اشاره به فعالیت انجمن هم اندیشی اساتید دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان تصریح کرد: در این جلسات اساتید حضور منظم دارند و مباحث و گفت‌وگوهای بسیاری مطرح می‌شود و مسائل و چالش‌ها و موفقیت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در این انجمن‌ها فضای علمی و تبادل نظر خوبی برقرار است.

وی در ادامه افزود: کرسی‌های آزاد اندیشی که رهبر معظم انقلاب بر برگزاری آنها تأکید فرمودند در دانشگاه‌ها به خوبی فعال هستند، یکی دیگر از کارهای مهمی که در دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان صورت می‌گیرد برگزاری برنامه‌های ضیافت اندیشه است، ضیافت اندیشه چندین سال برای دانشجویان و اساتید برگزار می‌شد و امسال ششمین سالی است که طرح ضیافت اندیشه برای اساتید برگزار می‌شود.

مسؤول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ آزاد استان اصفهان با توضیح این مطلب که اساتید دانشگاه تنها یک بار امکان حضور در طرح ضیافت اندیشه را دارند .

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با اشاره به موفقیت طرح ضیافت اندیشه خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه قشری تأثیر گذار هستند که افزون بر این‌که باید پیرامون دانشجویان فعالیت فرهنگی داشته باشند می‌توانند عواملی مؤثر باشند و در زمینه‌های دیگر جامعه نیز باید فعالیت کرده و اثر گذار باشند.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: اساتید دانشگاه در طول دوران تدریس و خدمت خود در دانشگاه با هزاران دانشجو سر و کار دارند و حتی اگر رشته‌ای که تدریس می‌کنند ربطی به مسائل دینی نداشته باشد نباید از مسائل دینی و فرهنگی غافل شوند چرا که همه ما نسبت به مسائل دینی مسؤول هستیم و همه ما باید وظیفه خود را نسبت به خدای خود به خوبی انجام دهیم، هدف اصلی از طرح ضیافت اندیشه را هم دلی و هم فکری با اساتید برای ترویج مسائل فرهنگی و دینی است تا بتوانیم در پایان عمر و پس از مرگ سربلند در پیشگاه خداوند باشیم.

 

Print Friendly, PDF & Email

تاریخ انتشار : 27 شهریور 1394

اخبار مرتبط

برچسب ها

نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
جدیدترین خبرها
پیام تسلیت إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعونَ مسئولان نسبت به تأمین آب استان اصفهان دوراندیش باشند دیدار مشاور فرهنگی و دینی وزیر نیرو و مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان - 96/10/25 والدین، نماز را به فرزندان خود آموزش دهند مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان دختر مدارس خمینی شهر 96/10/24 قبرستان‌های محلی، برای رفاه مردم در نظر گرفته شود دیدار مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان 96/10/24 پیام تسلیت إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی تبیین شود دیدار بازرس ویژه شورای زکات – 96/10/20 عیادت آیت الله طباطبایی نژاد از حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی مظاهری به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت- 96/10/20 مصلی بزرگ امام خمینی(ره) اصفهان با نگاه ملّی تکمیل شود دیدار مدیرعامل مصلی بزرگ امام خمینی(ره) – 96/10/19 تسریع در احداث زیربناهای شهر سر پل ذهاب دیدار مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان – 96/10/18 بار دیگر با حضور پرشور مردم، این فتنه نیز خاموش شد پیام تشکر - 1396/10/16
اخبار بیشتر...